Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 03.12.2014, sygn. IPPB4/415-691/14-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/415-691/14-2/JK

1) Czy skorzystanie przez nabywcę towaru lub usługi z rabatu udzielnego mu przez sklep, hurtownika bądź producenta rodzi po jego stronie powstanie przychodu z innych źródeł określonego w art. 20 ust. 1 Ustawy o PIT?
2) Czy na Wnioskodawcy, jako pośrednikowi w przekazywaniu kwoty rabatu beneficjentowi, ciąży obowiązek wystawienia informacji PIT-8C zgodnie z treścią art. 42a Ustawy PIT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa(Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 sierpnia 2014 r. (data wpływu 8 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie braku obowiązków płatnika oraz braku obowiązków informacyjnych związanych z udzielaniem rabatów w ramach organizowanego programu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 września 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie braku obowiązków płatnika oraz braku obowiązków informacyjnych związanych z udzielaniem rabatów w ramach organizowanego programu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca rozważa wprowadzenie programu rabatowego stanowiącego zachętę do nabywania określonych towarów lub usług (dalej: Program). Program polegałby na udzielaniu rabatów nabywcy danego towaru lub usługi w sklepach i byłby skierowany do osób fizycznych. Rabat polegałby na zwrocie części ceny zapłaconej przez finalnego nabywcę za określony towar lub usługę. Przedmiotowy rabat przysługiwałby w momencie nabycia towaru lub usługi, jednakże zwrot należnej kwoty byłby dokonany na rzecz nabywcy za pośrednictwem Wnioskodawcy po wykonaniu odpowiedniej procedury. Zgodnie z zakładanym regulaminem akcji rabatowej, nabywca towaru lub usługi, w celu otrzymania zwrotu byłby zobowiązany do udokumentowania dokonania zakupu np. poprzez zeskanowanie dowodu nabycia towaru lub usługi i przesłanie go Wnioskodawcy. Na tej podstawie Wnioskodawca przekazywałby określoną kwotę, otrzymaną wcześniej od sklepu, hurtownika czy producenta, na dedykowany rachunek konsumenta. Rachunkiem tym zarządzałby podmiot uprawniony do czynności bankowych (dalej: Bank). Nabywca mógłby rozporządzać środkami zgromadzonymi na ww. rachunku, w tym dokonać przelewu na inny rachunek lub wypłacić środki w gotówce. Nabywca mógłby także zdecydować o przeznaczeniu środków na inny zasugerowany przez Wnioskodawcę cel np. dokonać pokrycia części lub całości ceny określonych towarów lub usług na dedykowanej stronie internetowej Programu. Niektóre z czynności związanych z dysponowaniem środkami na koncie, mogłyby się wiązać z koniecznością poniesienia przez nabywcę określonych opłat/prowizji. Kosztem rabatu obciążony zostałby sklep, w którym dokonano zakupu lub inny podmiot znajdujący się na wyższym poziomie łańcucha sprzedaży, tj. hurtownik lub producent. Obsługa organizacji programu rabatowego zostałaby powierzona Wnioskodawcy, za co otrzymywałby on wynagrodzenie od podmiotów udzielających rabatu (tj. sklepów, hurtowników lub producentów). Wnioskodawca rozważa także pobieranie opłat (prowizji) za możliwość uczestnictwa w Programie od dostawców towarów, które zostaną zaprezentowane/zaoferowane na dedykowanej stronie internetowej Programu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00