Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 30.10.2014, sygn. IPPB3/423-787/14-2/EŻ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-787/14-2/EŻ
Czy Spółdzielnia mając na uwadze art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych postępuje słusznie nie zaliczając odpisu na fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych od lokali użytkowych do kosztów uzyskania przychodu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 29 lipca 2014r. (data wpływu 4 sierpnia 2014r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 sierpnia 2014r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów na fundusz remontowy.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółdzielnia posiada w swoich zasobach budynki mieszkalne, budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich na parterze lokalami użytkowymi oraz garażowiec usługowy na zasadzie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu, odrębnej własności, lokale użytkowe i mieszkalne w najmie. Zgodnie z obowiązującym statutem § 4 - celem spółdzielni jest zaspakajanie potrzeb mieszkaniowych członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu oraz zaspakajanie innych potrzeb gospodarczych, socjalnych i kulturalnych wynikających z członkostwa w spółdzielni. Przedmiotem działalności spółdzielni jest obsługa nieruchomości na własny rachunek oraz obsługa nieruchomości na zlecenie, realizując obowiązki wynikające z artykułu 6 ustęp 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z 15 grudnia 2000 roku (Dz. U. z 2013 roku poz. 1222) spółdzielnia tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych stanowiących jej mienie oraz zarządzanych przez spółdzielnię. Zasady tworzenia i wykorzystania funduszu remontowego określa regulamin w Spółdzielni przyjęty w dniu 16.11.2009 roku uchwałą rady nadzorczej nr 55/2009 r, wysokość odpisów na fundusz remontowy również określa rada nadzorcza w formie uchwał, odpisy na fundusz remontowy obciążają koszty zasobami mieszkaniowymi stanowiącymi mienie spółdzielni.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right