Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30.12.2014, sygn. IPPP2/443-1032/14-2/RR, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-1032/14-2/RR

Zwolnienie z podatku VAT wykonywanych zabiegów świadczonych przez fizjoterapeutę.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony  przedstawione we wniosku z dnia 15 października 2014 r. (data wpływu 20 października 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku wykonywanych zabiegów świadczonych przez fizjoterapeutę jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 października 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku wykonywanych zabiegów świadczonych przez fizjoterapeutę.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Firma S. planuje prowadzić działalność w zakresie fizjoterapii. W chwili obecnej firma zajmuje się organizacją zajęć sportowych na pływalniach. Planowana działalność nie będzie wykonywana w formie zakładu opieki zdrowotnej. Podmiotem formalnie świadczącym usługi będzie firma S. natomiast zabiegi fizjoterapeutyczne wykonywane będą bezpośrednio przez osoby posiadające stosowne kwalifikacje zawodowe, pozostające z firmą S. w stosunku pracy lub będący jego zleceniobiorcami.

Zabiegi o charakterze medycznym prowadzone przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów oparte będą na metodzie Hallwick, która jest ceniona i uważana przez wielu specjalistów na całym świecie jako jedna z najlepszych form hydroterapii. Zabiegi hydroterapii odbywać się będą na pływalniach i są przeznaczone dla osób w każdym wieku zarówno niepełnosprawnych jak i zdrowych. Metoda Hallwick opiera się na znanych zasadach fizyki, a w szczególności hydrostatyki, hydrodynamiki i mechaniki ciała, określa podstawy nauki ruchu w wodzie biorąc pod uwagę aspekty fizyczne, społeczne, psychologiczne i rekreacyjne. Metoda ta prowadzi do osiągnięcia jak największej niezależności w wodzie oraz absolutnego poczucia bezpieczeństwa, które oparte jest na szczegółowej znajomości środowiska wodnego i zdolności swobodnego kontrolowania w nim swoich ruchów. Istotę metody Hallwick stanowi 10-cio punktowy program terapii. Obejmuję on wszystkie sfery życia człowieka wpływając na rozwój fizyczny, personalny, społeczny, poznawczy i językowy. Proces terapii odbywa się w powolnym, logicznym porządku w tempie dostosowanym dla wszystkich uczestników grupy. W programie tym zaobserwować można proces rozwoju przez trzy fazy takie jak: przystosowanie psychiczne, kontrola równowagi i poruszanie się. Terapia obejmuje techniki prawidłowego wchodzenia do basenu i opuszczania go. Uczy osiągania tzw. pozycji bezpiecznego oddychania, różnych sposobów zmian pozycji z wykorzystaniem technik rotacyjnych, kontroli wydechu, nawet wtedy, gdy twarz znajduje się pod wodą, jak również kontroli równowagi. W trakcie hydroterapii możliwe jest odkrycie i uruchomienie nowego potencjału ruchowego, niejednokrotnie większego w środowisku wodnym niż w warunkach tzw. normalnych na lądzie. Fizjoterapeuta w toku terapii wykorzystuje środowisko wodne które wywiera na organizmie pacjenta mnogość różnorakich bodźców. Dzięki temu możliwe jest rozwijanie receptorów dotyku, ucisku, temperatury oraz zachowania równowagi, co przekłada się na lepszą koordynację ruchową i utrzymanie równowagi na lądzie. Środowisko wodne pozwala na wykonywanie ruchów wolnych od działania siły ciężkości, dzięki temu terapia prowadzona w wodzie daje możliwość ruchu odciążającego pracę mięśni, kości i stawów, co jest bardzo ważne podczas wykonywania ćwiczeń przez pacjenta. Prowadzone przez fizjoterapeutów ćwiczenia oddechowe wykorzystujące ciśnienie, które woda wywiera na klatkę piersiową powodują wzmocnienie mięśni oddechowych, przez co oddech staje się dłuższy i głębszy, co pośrednio zwiększa pojemność płuc. Zabiegi mające na celu utrzymanie pozycji leżącej na wodzie aktywizują układ mięśniowy do stabilizacji tułowia, dzięki czemu można osiągnąć większą aktywność pracy rąk i nóg. Natomiast asymetryczna ich praca rozwija myślenie i koordynację ruchową. Hydroterapia dla układu kostno-stawowego oraz mięśni jest czynnikiem stymulującym do wzrostu co zapewnia harmonijny i proporcjonalny przyrost ciała.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00