Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 02.10.2014, sygn. IPPB2/415-536/14-3/PW, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-536/14-3/PW
Przychód uzyskany przez Wnioskodawczynię ze sprzedaż w 2014 roku udziału 1/6 w nieruchomości nabytego w 2014 roku w drodze spadkobrania, będzie podlegało opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym, zgodnie z art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2009 r. Jednakże dochód ten może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdy przychód zostanie w całości przeznaczony na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 25 ww. ustawy.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 15 czerwca 2014 r. (data wpływu 10 lipca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży odziedziczonego udziału jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży odziedziczonego udziału.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
W dniu 18.04.2014r na podstawie Aktu Poświadczenia Dziedziczenia Wnioskodawczyni nabyła spadek w 1/3 części po zmarłym ojcu J.. Podstawą nabycia jest wskazany powyżej Akt Poświadczenia Dziedziczenia na podstawie którego Wnioskodawczyni stała się współwłaścicielką nieruchomości dla której Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi KW w udziale 1/6 części. Nabycie współwłasności w drodze wyżej opisanego spadku zostało zgłoszone we właściwym terminie, właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego, który zaświadczeniem z dnia 14 czerwca 2013 r. potwierdził zwolnienie z podatku od spadków i darowizn w zakresie nabytych praw współwłasności opisanej wyżej nieruchomości na podstawie art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Następnie spadkobiercy po J. dokonali działu spadku i częściowego zniesienia współwłasności nieruchomości poprzez zawarcie umowy sprzedaży dziedziczonych udziałów pomiędzy Wnioskodawczynią a G.. Na podstawie umowy sprzedaży żona zmarłego nabyła od Wnioskodawczyni udział 1/6 części nieruchomości za 100 00 zł (sto tysięcy złotych). Tym samym na podstawie dokonanej czynności cywilnoprawnej G. stała się współwłaścicielem 5/6 udziału w nieruchomości wskazanej powyżej a 1/6 udziału nadal pozostaje własnością spadkobiercy D.. W związku z powyższym tytułem spłaty za nabycie tej części, wnioskodawczyni od żony zmarłego otrzymała kwotę 100 000 zł. W wyniku wskazanej powyżej czynności prawnej nie wystąpiło przysporzenie majątkowe względem odziedziczonej ułamkowej części masy spadkowej, a jedynie uregulowana została sytuacja prawna poprzez zniesienie współwłasności nieruchomości na rzecz jednego ze spadkobierców. Otrzymana przez Wnioskodawczynię spłata spadkowa jest ekwiwalentna do posiadanego przez nią udziału w spadku i nie przekroczyła udziału spadkowego, w związku z czynnością zbycia tegoż udziału. Zatem nie można przyjąć, że nastąpiło przysporzenie do swojego majątku, a co za tym idzie brak jest podstaw do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych kwoty spłaty udziału w spadku. Notariusz pobrał należny podatek od czynności cywilnoprawnych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right