Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15.09.2014, sygn. IPPP3/443-575/14-7/JF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-575/14-7/JF

dla dostawy towarów transportowanych za pośrednictwem przewoźnika od dostawcy wewnątrzwspólnotowego na terytorium kraju bezpośrednio do klienta Wnioskodawcy moment powstania obowiązku podatkowego winien być rozpoznany na zasadzie ogólnej, tj. zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy tj. z chwilą wydania towaru z magazynu przewoźnikowi.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 czerwca 2014 r. (data wpływu 16 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego (oznaczonej we wniosku jako pytanie nr 4) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 czerwca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca sprzedaje swoje wyroby, nabywane uprzednio od spółki siostry ze Szwajcarii (dalej jako: Spółka CH) stosując zarówno indywidualne ustalenia z poszczególnymi ich odbiorcami jak i Ogólne Warunki Sprzedaży (dalej jako: OWS).

W swojej działalności Spółka odnotowuje transakcje dostaw przyśpieszonych, które przyjeżdżają jako WNT z Niemiec (gdzie Spółkę CH jest zarejestrowane dla potrzeb VAT). Spółka CH wystawia fakturę dla Spółki w dniu wysyłki towaru i w tym samym dniu wystawiana jest faktura dla klienta. Towar w 90% przypadków jedzie prosto do klienta. Czasem z powodów logistycznych przyjeżdża do siedziby Spółki w Warszawie i jest wysyłany stąd na wskazany adres. Stosownie do pkt 10 OWS: Zgodnie z warunkami Incoterms 2010 EXW zakład Warszawa, korzyści oraz ryzyko związane z nabytymi wyrobami przechodzą na kupującego w chwili przekazania wyrobów przewoźnikowi lub w chwili odebrania ich przez klienta. OWS są dostarczane klientom Spółki wraz z cennikiem jej wyrobów. Niekiedy mogą mieć miejsce przypadki, gdy OWS nie zostaną dostarczone przez Spółkę jej kontrahentowi. WNT dokonuje Wnioskodawca. Towar znajduje się jeszcze na terytorium Niemiec w momencie jego wydania przewoźnikowi działającemu na zlecenie Spółki, ale sprzedaż dokonywana jest z chwilą jego wydania klientowi Spółki w miejscu przez niego wskazanym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00