Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10.07.2014, sygn. IPPB2/415-358/14-2/MK1, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-358/14-2/MK1

Czy w przypadku wystawiania faktur na rzecz pracowników spółki za użytkowanie samochodów służbowych do celów prywatnych na podstawie przedstawionej metodologii wyceny świadczenia przez Spółkę, Spółka jako płatnik nie będzie zobowiązana do naliczania zaliczek na podstawie art. 11 updof w sytuacji gdyby cena tego świadczenia różniła się od ceny stosowanej przez przedsiębiorstwa zajmujące się profesjonalnie wynajmem samochodów osobowych? I co za tym idzie brak będzie podstaw do zastosowania przepisów art 30 ustawy Ordynacja podatkowa wobec Spółki jako płatnika?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 9 maja 2014 r. (data wpływu 12 maja 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości częściowo odpłatnych świadczeń z tytułu wykorzystywania samochodów służbowych do celów prywatnych i związanych z tym obowiązków płatnika jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości częściowo odpłatnych świadczeń z tytułu wykorzystywania samochodów służbowych do celów prywatnych i związanych z tym obowiązków płatnika.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca: Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka lub Pracodawca) posiada flotę samochodową użytkowaną przez przedstawicieli handlowych, dyrektorów regionalnych oraz supervisorów oraz pozostałą kadrę zarządzającą. Samochody osobowe są nabywane przez Wnioskodawcę na podstawie umów kupna i nie są leasingowane. Samochody osobowe są udostępniane do używania w celach służbowych oraz prywatnych na podstawie Umowy o używanie samochodu służbowego oraz Regulaminu użytkowania samochodów służbowych - pracownikom. Regulamin przewiduje iż pracownik jest zobowiązany do użytkowania samochodu z należytą starannością dbania o samochód w sposób przewidziany w fabrycznej instrukcji korzystania oraz zapewnienia bezpieczeństwa podczas parkowania w taki sposób aby samochód nie byt narażony na niepotrzebne ryzyko kradzieży czy tez usterek podczas postoju. Jeżeli miejsce parkowania jest oddalone od miejsca pracy, przejazd z miejsca parkowania do miejsca pracy jest traktowany przez pracodawcę jako użytek służbowy. W tym celu spółka wyznaczyła miejsce parkowania samochodu służbowego w pobliżu miejsca zamieszkania pracownika lub w miejscu zamieszkania pracownika. Ponadto jak przewiduje regulamin i umowa samochód może być wykorzystywany do celów prywatnych wyłącznie za zgodą bezpośredniego przełożonego pracownika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00