Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22.08.2014, sygn. IPPB2/415-412/14-4/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-412/14-4/AS
Dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego jest dochodem z udziału w zyskach osób prawnych, bez względu na źródło podwyższenia tego kapitału.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 maja 2014 r. (data wpływu 29 maja 2014 r.) uzupełnione pismem z dnia 22 lipca 2014 r. (data nadania 22 lipca 2014 r., data wpływu 24 lipca 2014 r.) na wezwanie Nr IPPB2/415-412/14-2/AS z dnia 18 lipca 2014 r. (data doręczenia 21 lipca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych objęcia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki z o.o. - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych objęcia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki z o.o.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osoba fizyczną - polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca planuje założyć wraz z inną osobą fizyczną - polskim rezydentem podatkowym (dalej jako Drugi wspólnik) oraz spółką z ograniczoną odpowiedzialnością prawa brytyjskiego (dalej jako Spółka brytyjska), spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego (dalej jako Spółka z o.o.). Spółka brytyjska, na pokrycie udziałów obejmowanych w Spółce z o.o., wniesie jako wkład niepieniężny akcje (dalej jako Akcje) w spółce akcyjnej prawa polskiego (dalej jako Spółka akcyjna), w całości na kapitał zakładowy. Tym samym Spółka brytyjska obejmie w Spółce z o.o. udziały o wartości nominalnej równej wartości rynkowej Akcji, przedstawionej w dniu objęcia udziałów. W przyszłości niewykluczone jest jednak, że Spółka brytyjska będzie chciała wystąpić z tak utworzonej struktury. Operacja ta odbyłaby się poprzez umorzenie udziałów Spółki brytyjskiej w Spółce z o.o., za wynagrodzeniem lub bez wynagrodzenia. Ponieważ zamiarem wspólników byłoby wówczas pozostawienie kapitału zakładowego Spółki z o.o. na niezmienionym poziomie, doszłoby do jednoczesnego obniżenia i podwyższenia kapitału zakładowego. Udziały przysługujące niegdyś Spółce brytyjskiej, o które obniżono by kapitał zakładowy Spółki z o.o., zostałyby objęte w podwyższonym jednocześnie kapitale zakładowym tejże spółki przez Wnioskodawcę i Drugiego wspólnika. W dalszej przyszłości, już po przeprowadzeniu ww. zmian w składzie wspólników Spółki z o.o., możliwa jest sprzedaż Akcji, wniesionych na początku wkładem do Spółki z o.o., przez tą spółkę.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right