Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30.07.2014, sygn. IPPP1/443-631/14-2/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-631/14-2/AW

opodatkowanie usług polegających na przejęciu ryzyka braku spłaty pożyczek lub opóźnienia w spłacie pożyczek swap ryzyka kredytowego zw. 43.1.41

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 8 kwietnia 2014 r. (data wpływu 2 czerwca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług polegających na przejęciu ryzyka braku spłaty pożyczek lub opóźnienia w spłacie pożyczek swap ryzyka kredytowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 czerwca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług polegających na przejęciu ryzyka braku spłaty pożyczek lub opóźnienia w spłacie pożyczek swap ryzyka kredytowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką prawa handlowego, mający swoją siedzibę w Polsce i podlegającą w Polsce opodatkowaniu od całości dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (dalej: Wnioskodawca lub Spółka). Spółka świadczy usługi finansowe, między innymi usługę przejmowania ryzyka kredytowego od instytucji pożyczkowych m. in. poprzez zawieranie umów instrumentów pochodnych typu swap (jako wystawca).

Spółka zamierza zawierać transakcje kredytowych instrumentów pochodnych typu swap ryzyka kredytowego (ang. Credit Default Swap, dalej: CDS), które polegają na przejmowaniu przez nią ryzyka związanego z brakiem spłaty, bądź opóźnieniem spłaty wierzytelności pożyczkowych w zamian za Wynagrodzenie CDS płatne przez Nabywcę Zabezpieczenia (nabywcę instrumentu CDS) okresowo (np. co miesiąc, co kwartał, co pół roku lub co rok) bądź jednorazowo. Wynagrodzenie CDS skalkulowane będzie głównie w oparciu o poziom ryzyka braku spłaty pożyczek objętych transakcją CDS. Spółka będzie w przedmiotowej transakcji Sprzedawcą Zabezpieczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00