Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 03.04.2014, sygn. IPPB3/423-13/14-2/GJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-13/14-2/GJ

Podsumowując w sytuacji, gdy korzystającym został nowy podmiot gospodarczy przystępujący do umowy, która w momencie cesji nie zawiera się w dyspozycji przepisu art. 17b ust. 1 nie można mówić o podatkowej umowie leasingu operacyjnego. Dokonanie cesji wymaga weryfikacji kryteriów umowy leasingu. Powoduje to, że Spółka nie będzie również uprawniona do zakupu przedmiotu leasingu na preferencyjnych zasadach wskazanych w art. 17c updop.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 20 grudnia 2013 r. (data wpływu 13 stycznia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych zmiany korzystającego w umowie leasingu operacyjnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych zmiany korzystającego w umowie leasingu operacyjnego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe

W dniu 27.04.2010r. E. S.A. (Korzystający I) zawarła z D. S.A. z (Leasingodawca) Umowę leasingu, której przedmiotem był samochód ciężarowy (Umowa). W treści Umowy strony ustaliły, że przedmiot leasingu stanowi środek trwały Leasingodawcy, zaś Korzystającemu I przysługuje prawo zakupu przedmiotu leasingu, po zakończeniu okresu obowiązywania Umowy, za wartość końcową nie niższą niż hipotetyczna wartość netto przedmiotu. Umowa została zawarta na okres 36 miesięcy. Wartość końcową ustalono na 1 proc. Umowa spełnia ustawowe warunki leasingu określone w art. 17b ust. 1 w związku z art. 17a pkt 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ma zatem walor podatkowego leasingu operacyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00