Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24.03.2014, sygn. IPPB1/415-29/14-2/MT, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-29/14-2/MT

Czy w przypadku dokonywanego na rzecz Wnioskodawcy częściowego zwrotu wkładu, wypłacone z tego tytułu przez Spółkę Osobową środki pieniężne będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych do wysokości kwoty odpowiadającej wartości wkładu do Spółki Osobowej przypadającej na Wnioskodawcę, a wynikającej z umowy Spółki Osobowej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 stycznia 2014 r. (data wpływu 13 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych częściowego zwrotu wkładu ze spółki osobowej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych częściowego zwrotu wkładu ze spółki osobowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.); (dalej; Ustawa PIT) nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

W przyszłości możliwa jest sytuacja, w której Wnioskodawca zostanie wspólnikiem Spółki Osobowej (spółki jawnej bądź komandytowej). Spółka Osobowa powstanie przy tym w ramach procesu przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Z umowy Spółki Osobowej będzie wynikała wartość wniesionych do niej wkładów, w tym wartość wniesionych wkładów przypadająca na Wnioskodawcę. Wkłady wnoszone do Spółki Osobowej mogą składać się z kapitału zakładowego spółki z o.o., która ulegnie przekształceniu w Spółkę Osobową oraz z wkładów wniesionych bezpośrednio do Spółki Osobowej przez wspólników po przekształceniu ze spółki z o.o. Wkład do spółki z o.o. jak też wkłady, które będą w przyszłości wnoszone do Spółki Osobowej mogą mieć formę wkładów pieniężnych jaki niepieniężnych. Wnioskodawca zakłada przy tym, iż z przyczyn biznesowych (istnienie nadwyżek środków pieniężnych w Spółce Osobowej wynikającej z prowadzonej działalności), w przyszłości może dojść do wycofania części środków pieniężnych zaangażowanych w działalność Spółki Osobowej co nastąpić może poprzez częściowy zwrot wkładu wniesionego do Spółki Osobowej. Częściowy zwrot wkładu nastąpi w postaci wypłaty na rzecz Wnioskodawcy środków pieniężnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00