Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26.03.2014, sygn. IPPP3/443-178/14-2/MKw, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-178/14-2/MKw
Moment obniżenia podstawy opodatkowania oraz podatku należnego, w sytuacji otrzymania przez nabywcę towaru lub usługobiorcę faktury korygującej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 lutego 2014 r. (data wpływu 24 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu obniżenia podstawy opodatkowania oraz podatku należnego, w sytuacji otrzymania przez nabywcę towaru lub usługobiorcę faktury korygującej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 lutego 2014 r., wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu obniżenia podstawy opodatkowania oraz podatku należnego w sytuacji otrzymania przez nabywcę towaru lub usługobiorcę faktury korygującej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W toku prowadzonej działalności gospodarczej wystawia na rzecz swoich kontrahentów faktury z tytułu dostaw towarów i świadczonych usług oraz otrzymanych zaliczek. Ze względu na pomyłki w wystawionych fakturach, zwroty towarów, udzielone po dokonaniu sprzedaży rabaty, opusty lub obniżki cen oraz dokonane zwroty zaliczek, faktury te są następnie korygowane w zależności od przyczyny korekty, podstawa opodatkowania na fakturach ulega obniżeniu lub zwiększeniu. Faktury korygujące są następnie przez Wnioskodawcę przekazywane odbiorcom. W przypadku, gdy faktura korygująca powoduje obniżenie podstawy opodatkowania po otrzymaniu potwierdzenia otrzymania przez odbiorcę tej faktury korygującej, z wyjątkiem sytuacji wskazanych w art. 29a ust. 15 oraz w przypadku gdy na wystawionej fakturze nie był wykazany podatek, Wnioskodawca dokonuje obniżenia podstawy opodatkowania oraz podatku należnego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right