Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 05.03.2014, sygn. IPPB2/415-840/13-4/MG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-840/13-4/MG

Transfer środków dokonany na podstawie ugody sądowej zawartej przed sądem amerykańskim korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 27 listopada 2013 r. (data wpływu 2 grudnia 2013 r.) oraz w uzupełnieniu wniosku z dnia 7 lutego 2013 r. (data wpływu 10 lutego 2013 r.) na wezwanie tut. organu z dnia 28 stycznia 2014 r. Nr IPPB2/415-840/13-2/MG (data nadania 29 stycznia 2014 r., data doręczenia 31 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych transferu środków na rzecz Wnioskodawcy, dokonanego na podstawie ugody sądowej zawartej ze spółką amerykańską, dotyczącego procesu fuzji spółek amerykańskich jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych transferu środków na rzecz Wnioskodawcy, dokonanego na podstawie ugody sądowej zawartej ze spółką amerykańską, dotyczącego procesu fuzji spółek amerykańskich.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca inwestuje swoje oszczędności między innymi poprzez nabywanie akcji różnych przedsiębiorstw, w tym firm amerykańskich. Inwestycje te dotyczą prywatnych oszczędności i nie są dokonywane w ramach działalności gospodarczej. Jedna z inwestycji polegała na nabyciu akcji spółki, dalej: Spółka X, z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, będącej osobą prawną. Polskim odpowiednikiem tego rodzaju spółki jest spółka akcyjna. W związku z procesem fuzji, który objął Spółkę X, prawa wynikające z akcji posiadanych przez Wnioskodawcę w Spółce X uległy przekształceniu w prawo do otrzymania określonej kwoty zwanej ceną fuzji, dalej: cena fuzji. Wnioskodawca przestał być zatem akcjonariuszem Spółki X, a w związku z tym należała mu się spłata wartości rynkowej (wartości godziwej według dosłownego tłumaczenia z języka angielskiego) akcji tej spółki. Spółką przejmującą w opisywanej fuzji była spółka, zwana dalej Spółką Y, która jest osobą prawną (spółką akcyjną według polskiego odpowiednika).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00