Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 06.02.2014, sygn. IPPB2/415-830/13-2/MG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-830/13-2/MG
Czy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym przy wniesieniu do spółki cypryjskiej aportu w postaci akcji spółek polskich w przypadku, gdy wartość rynkowa akcji będzie wyższa od wartości nominalnej objętych w zamian udziałów, przychodem Wnioskodawcy będzie wartość nominalna objętych udziałów?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 27 listopada 2013 r. (data wpływu 29 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki cypryjskiej aportu w postaci akcji polskich spółek jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki cypryjskiej aportu w postaci akcji polskich spółek.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która posiada polską rezydencję podatkową. Wnioskodawca planuje, że stanie się udziałowcem w spółce kapitałowej z siedzibą w jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej, prawdopodobnie na Cyprze (dalej: spółka cypryjska). Wnioskodawca jest również akcjonariuszem polskich spółek akcyjnych, notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wnioskodawca rozważa przeniesienie posiadanych przez siebie akcji w polskich spółkach akcyjnych do spółki cypryjskiej, tytułem wkładu niepieniężnego, tj. w zamian za aport Wnioskodawca otrzyma ekwiwalent w postaci udziałów w spółce cypryjskiej. Założeniem Wnioskodawcy jest, że wniesione aportem akcje do spółki cypryjskiej będą miały wyższą wartość aniżeli wartość nominalna udziałów w spółce cypryjskiej otrzymanych w zamian. Różnica pomiędzy wartością rynkową akcji a wartością nominalną udziałów otrzymanych zostanie przekazana na kapitał zapasowy spółki cypryjskiej (agio). W konsekwencji, Wnioskodawca zakłada, że obejmie udziały o wartości nominalnej niższej aniżeli wartość rynkowa wniesionych akcji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right