Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21.02.2014, sygn. IPPB1/415-1208/13-5/MT, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-1208/13-5/MT
Czy w razie likwidacji Spółki jawnej po stronie Wnioskodawczyni (na moment likwidacji) nie powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, jeżeli w ramach likwidacji Spółki jawnej Wnioskodawczyni oraz Drugiemu Wspólnikowi zostanie przekazany majątek likwidacyjny przysługujący Spółce jawnej (m.in. w postaci środków pieniężnych oraz Nieruchomości)?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 listopada 2013 r. (data wpływu 25 listopada 2013 r.) oraz uzupełnieniu wniosku z dnia 17 lutego 2014 r. (data wpływu 19 lutego 2014 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB1/415-1208/13-3/MT z dnia 5 lutego 2014 r. (data nadania 5 lutego 2014 r., data doręczenia 10 lutego 2014 r.)o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych i innych niż środki pieniężne składników majątku w wyniku likwidacji spółki jawnej powstałej z przekształcenia sp. z o.o. jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych i innych niż środki pieniężne składników majątku w wyniku likwidacji spółki jawnej powstałej z przekształcenia sp. z o.o.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną, rezydentem podatkowym Księstwa Monako (dalej: Wnioskodawczyni). Wnioskodawczyni jest wspólnikiem spółki działającej pod firmą X spółka jawna powstałej z przekształcenia Y spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka jawna). Drugim wspólnikiem Spółki jawnej jest mąż Wnioskodawczyni (dalej: Drugi Wspólnik), z którym łączy Wnioskodawczynię ustrój małżeńskiej ustawowej wspólności majątkowej. Spółka Jawna powstała w latach 90-tych wówczas jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Obecna forma prawna spółki jest konsekwencją zmiany formy prawnej na skutek przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę jawną. Spółka jawna prowadzi obecnie działalność gospodarczą m.in. w zakresie wynajmu 2 nieruchomości (dalej: Nieruchomości) stanowiących środki trwałe Spółki jawnej, tj. 1) lokal mieszkalny położony w W (dalej: Lokal), 2) nieruchomość położona przy ul. P, w której znajdują się trzy lokale, z czego jeden lokal położony na parterze stanowi odrębną nieruchomość; w nieruchomości tej ustanowiona została także odrębna nieruchomość stanowiąca lokal garażowy (dalej: Budynek). W przyszłości może dojść do likwidacji Spółki jawnej. Na moment likwidacji Spółki jawnej, Wnioskodawczyni i Drugi Wspólnik Spółki jawnej otrzymaliby - w ramach majątku likwidacyjnego - środki pieniężne oraz Nieruchomości. W ramach majątku likwidacyjnego Spółki jawnej Wnioskodawczyni otrzyma Lokal, natomiast Drugi Wspólnik otrzyma Budynek.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right