Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22.12.2014, sygn. IBPBII/1/415-789/14/ASz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-789/14/ASz
Czy − w razie wykazania przez Wnioskodawcę przychodu z tytułu obniżenia wkładu kapitałowego w Spółce Komandytowej − za koszt uzyskania tego przychodu Wnioskodawca będzie mógł uznać kwotę uwzględnioną przy ustalaniu wysokości jego wkładu wniesionego do Spółki Komandytowej, która pochodziła pierwotnie z Zysku przypadającego na Wnioskodawcę (obliczonego przy uwzględnieniu jego prawa do udziału w zysku SKA), a która została przekazana na kapitał zapasowy SKA przed dniem jej przekształcenia w Spółkę Komandytową, proporcjonalnie do obniżanego wkładu kapitałowego Wnioskodawcy w Spółce Komandytowej?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) − Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 24 września 2014 r. (data wpływu do Biura 26 września 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości uznania za koszt uzyskania przychodów przy ustalaniu dochodu z tytułu obniżenia wkładu w spółce komandytowej kwoty wkładu sfinansowanego zyskiem − jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 września 2014 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie możliwości uznania za koszt uzyskania przychodów przy ustalaniu dochodu z tytułu obniżenia wkładu w spółce komandytowej kwoty wkładu sfinansowanego zyskiem.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. W 2004 r. wraz z inną osobą fizyczną, również będącą polskim rezydentem podatkowym (dalej Wspólnik), Wnioskodawca zawarł umowę spółki prawa cywilnego celem prowadzenia działalności gospodarczej w postaci hurtowni książek (dalej Spółka Cywilna). Wnioskodawca oraz Wspólnik (dalej łącznie zwani Wspólnikami) wnieśli do Spółki Cywilnej wyłącznie wkłady pieniężne. Wkłady obu Wspólników były równe. Dla celów niniejszego wniosku wkład pieniężny wniesiony przez Wnioskodawcę do Spółki Cywilnej nazywany będzie dalej Wkładem Gotówkowym nr 1. Udziały w zyskach i stratach Spółki Cywilnej obu Wspólników były równe. Każdy ze Wspólników miał 50% udział w zyskach Spółki Cywilnej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right