Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 09.10.2014, sygn. IBPBII/2/415-651/14/MMa, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-651/14/MMa

Czy zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnienie z długu stanowi przychód podatnika? Jeśli ww. czynność stanowi przychód, to czy kosztem uzyskania przychodu będzie w tym przypadku procentowy udział w cenie zakupu nieruchomości?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 16 lipca 2014 r. (data otrzymania 17 lipca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przeniesienia własności udziału w nieruchomości na rzecz drugiego współwłaściciela w zamian za zwolnienie z obowiązku spłaty kredytu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lipca 2014 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przeniesienia własności udziału w nieruchomości na rzecz drugiego współwłaściciela w zamian za zwolnienie z obowiązku spłaty kredytu .

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 17 grudnia 2012 r. Wnioskodawca i osoba trzecia nabyli nieruchomość w udziałach po 50% każdy. W celu sfinansowania w całości kosztów zakupu strony zaciągnęły bankowy kredyt hipoteczny. W chwili obecnej Wnioskodawca i drugi współwłaściciel chcą znieść współwłasność nieruchomości nieodpłatnie na rzecz drugiego współwłaściciela z jednoczesnym przejęciem przez niego całości ciążącego na nieruchomości długu i tym samym chcą zwolnić Wnioskodawcę z długu i obowiązku jego dalszej spłaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00