Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.11.2014, sygn. IBPBII/2/415-752/14/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-752/14/JG

Czy w przypadku gdyby Wnioskodawcy nie udało się wynająć budynku innemu podmiotowi, to czy w przypadku jego sprzedaży ma prawo potraktować sprzedaż budynku jako sprzedaż określoną w art. 10 ust.1 pkt 8a (winno być art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 1 sierpnia 2014 r. (data otrzymania 19 sierpnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 sierpnia 2014 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca od 2 stycznia 2003 r. prowadzi działalność gospodarczą jako zakład kamieniarski. W 2004 r. otrzymał decyzję z Urzędu Miasta na budowę zakładu kamieniarskiego. W zamierzeniu miał to być budynek, który byłby wybudowany według nowoczesnych zasad i miał różnić się od tego budynku, w którym w tym czasie Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą. Wnioskodawca od samego początku planował wynajęcie tego zakładu lub po wybudowaniu jego sprzedaż, gdyż charakter budowy pozwalał na prowadzenie w nim różnorodnej działalności gospodarczej. Ostatecznie w 2005 r. postanowił, że wybudowany zakład wynajmie i porozumie się z ewentualnym najemcą, gdyby chciał w nim prowadzić zakład kamieniarski czyli działalność potencjalnie konkurencyjną do działalności Wnioskodawcy; w przypadku gdyby najemca miał zamiar prowadzić działalność innego rodzaju wówczas problemu, zdaniem Wnioskodawcy by nie było. Wnioskodawca jako czynny podatnik podatku VAT biorąc pod uwagę, że wynajęcie budowanego budynku będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT dokonywał odliczenia tego podatku naliczonego w trakcie budowy. Wydatkowane kwoty na budowę nie były natomiast zaliczane do kosztów podatkowych, gdyż Wnioskodawca uważał, że wynajmowanie tego budynku nie ma nic wspólnego z jego działalnością gospodarczą. W zakresie swojej działalności Wnioskodawca nie ma wynajmu pomieszczeń. Wspomniana budowa nigdy nie była traktowana przez Wnioskodawcę dla celów podatku dochodowego jako środek trwały i Wnioskodawca nie zaliczał wydatkowanych kwot do kosztów podatkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00