Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 27.10.2014, sygn. IBPBII/1/415-614/14/BD, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-614/14/BD
Czy otrzymywane przez Wnioskodawcę świadczenie w postaci renty inwalidzkiej z tytułu inwalidztwa wojennego cywilnej ofiary wojny z Francji jest wolne od podatku dochodowego w Polsce na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 74 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pod warunkiem, że przedstawi on bankowi (tj. płatnikowi) dokument instytucji zagranicznej stwierdzający charakter przyznanego świadczenia?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 21 lipca 2014 r. (data wpływu do Biura 28 lipca 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia do świadczenia otrzymywanego z Francji w postaci renty inwalidzkiej przyznanej dla cywilnych ofiar wojny jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 lipca 2014 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia do świadczenia otrzymywanego z Francji w postaci renty inwalidzkiej przyznanej dla cywilnych ofiar wojny.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest obywatelem Polski, zamieszkałym w Polsce, gdzie znajduje się jego centrum interesów życiowych. Od dnia 6 czerwca 1949 r. Wnioskodawca pobiera we Francji rentę inwalidzką dla cywilnych ofiar wojny 1939-45, która została mu przyznana na podstawie art. L. 18 Kodeksu Rent Wojskowych Inwalidzkich i Cywilnych Ofiar Wojny. Rentę obliczono w oparciu o Kodeks Rent Inwalidzkich L.II-T.III, Kodeks Rent Inwalidzkich art. L.37 do 40 oraz Kodeks Rent Inwalidzkich L.II Aneks II. Zgodnie z postanowieniem o przyznaniu renty, Wnioskodawca został zakwalifikowany jako Inwalida Definitywny (D) wojny 1939-1945, ze stopniem inwalidztwa 100%. Uzyskał numer wpisu do Wielkiej Księgi Długu Państwowego pod pozycją (), stopień: ofiara cywilna. Powyższy wpis potwierdza Świadectwo wpisu do Głównej Księgi Długu Państwowego wydane przez Wydział Rent Ministerstwa Gospodarki i Finansów Republiki Francuskiej nr ().
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right