Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 01.09.2014, sygn. IBPBI/1/415-683/14/JS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-683/14/JS

skutki podatkowe wystąpienia Wnioskodawcy ze spółki cywilnej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 4 czerwca 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 6 czerwca 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie:

  • skutków podatkowych wystąpienia Wnioskodawcy ze spółki cywilnej jest prawidłowe,
  • możliwości zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako podstawy prawnej zwolnienia z opodatkowania przychodów, związanych z otrzymaniem środków pieniężnych z ww. tytułu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 czerwca 2014 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych wystąpienia wspólnika ze spółki cywilnej.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest jednym z trzech wspólników w spółce cywilnej, w której posiada 30 % udział w zyskach. Z ważnych przyczyn osobistych zamierza wypowiedzieć umowę spółki i dokonać rozliczenia ze wspólnikami pozostającymi w spółce. Wkładem Wnioskodawcy do spółki (w dacie jej zawiązywania) była tylko praca własna na rzecz spółki, ale wartość jego wkładu w trakcie istnienia spółki (powinno być: wartość wspólnego majątku wspólników) znacznie wzrosła. Poprzez reinwestowanie zysków spółka poczyniła szereg inwestycji nabywając cenne składniki majątkowe (nieruchomości i ruchomości).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00