Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15.09.2014, sygn. IBPBI/1/415-720/14/ŚS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-720/14/ŚS
dot. skutków podatkowych likwidacji (rozwiązania) spółki jawnej lub komandytowej
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 12 czerwca 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 17 czerwca 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych likwidacji (rozwiązania) spółki jawnej lub komandytowej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 czerwca 2014 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych likwidacji (rozwiązania) spółki jawnej lub komandytowej.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca będący polskim rezydentem podatkowym posiada udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej: Spółka). Wnioskodawca nie jest jednak jedynym wspólnikiem Spółki tj. nie posiada 100% udziałów Spółki. Zakres działalności Spółki obejmuje m.in. działalność związaną z oprogramowaniem, pozostałą działalnością usługową w zakresie technologii informatycznych i komputerowych oraz przetwarzaniem danych, zarządzaniem stronami internetowymi (hosting) i podobną działalnością. Planowane jest przekształcenie Spółki w spółkę jawną lub spółkę komandytową (dalej Spółka Osobowa) w trybie art. 551 i nast. ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (dalej: KSH). W wyniku przekształcenia Spółka Osobowa stanie się następcą prawnym Spółki, przejmując wszystkie jej prawa i obowiązki, zaś udziałowcy Spółki w tym Wnioskodawca staną się wspólnikami Spółki Osobowej. Udziały kapitałowe wspólników Spółki Osobowej będą odzwierciedlać strukturę udziałową Spółki. Innymi słowy, przekształcenie nie będzie skutkować uzyskaniem większego udziału w stosunku do tego, który Wnioskodawca posiadać będzie w Spółce na dzień przekształcenia. Prawo do udziału w zysku Spółki Osobowej zostanie przyznane udziałowcom Spółki proporcjonalnie do ich udziału kapitałowego (i tym samym proporcjonalnie do posiadanych w Spółce udziałów). W wyniku przekształcenia nie zostaną wypłacone udziałowcom Spółki żadne środki, a majątek Spółki Osobowej nie będzie większy od majątku Spółki z chwili przekształcenia, gdyż w jego ramach nie zostaną wniesione nowe wkłady przez udziałowców Spółki ani osoby trzecie. Co do zasady, Spółka Osobowa ma kontynuować działalność gospodarczą prowadzoną przez Spółkę. W przyszłości nie jest jednak wykluczone, że nastąpi likwidacja, ustanie bytu prawnego Spółki Osobowej. Ponieważ może dojść do rozwiązania Spółki Osobowej Wnioskodawca chciałaby poznać konsekwencje podatkowe, jakie będą towarzyszyć takiej operacji. Wnioskodawca pragnie przy tym wyjaśnić, że w celu zminimalizowania kosztów związanych z procesem likwidacji Spółka Osobowa może zostać rozwiązana bez przeprowadzania procesu likwidacyjnego, w uzgodniony jednomyślnie między wspólnikami sposób (o ile takie sposób rozwiązania Spółki Osobowej będzie zgodny z przepisami KSH). Nie jest jednak wykluczone, że przeprowadzona zostanie pełna procedura likwidacyjna.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right