Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13.08.2014, sygn. IBPBI/1/415-611/14/SK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-611/14/SK
dot. skutków podatkowych likwidacji spółki komandytowej
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 19 maja 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 23 maja 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych likwidacji spółki komandytowej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 maja 2014 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych likwidacji spółki komandytowej.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest polskim rezydentem dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W przyszłości zostanie komandytariuszem w spółce komandytowej (dalej: Spółka) prowadzącej działalność gospodarczą, która powstanie w wyniku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na podstawie przepisów art. 575 i nast. ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 1030 ze zm., dalej: Ksh.). Dochody Wnioskodawcy z udziału w Spółce stanowić będą dochody ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza i opodatkowane będą na zasadach wskazanych w art. 30c Ustawy. Spółka będzie prowadziła działalność gospodarczą w zakresie obrotu papierami wartościowymi i udziałami (akcjami) w spółkach posiadających osobowość prawną, działalność holdingową. Ponadto Spółka prowadzić będzie działalność w zakresie zarządzania nieruchomościami, w tym ich sprzedaży lub ich wynajmu, a także działalność finansową polegająca na udzielaniu różnych form finansowania. W sytuacji, w której kontrahenci nie uregulują w terminie swoich zobowiązań z tytułu zakupu lub wynajmu nieruchomości od Spółki w toku negocjacji z dłużnikiem może dojść do konwersji wierzytelności z tytułu sprzedaży na wierzytelność z tytułu pożyczki. W przyszłości możliwa jest likwidacja Spółki. W wyniku tej likwidacji i podziału majątku Spółki, Wnioskodawca otrzyma wierzytelności przysługujące Spółce na dzień jej likwidacji oraz udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, których właścicielem na dzień potencjalnej likwidacji będzie Spółka. Wierzytelności mogą wynikać z tytułu sprzedaży usług lub towarów, w szczególności z tytułu sprzedaży lub wynajmu nieruchomości, lub z tytułu udzielonych pożyczek.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right