Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22.05.2014, sygn. IBPP2/443-148/14/IK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-148/14/IK
Czy podatnik nabywający wierzytelność w drodze cesji wierzytelności i realizując nabytą wierzytelność świadczy względem sprzedającego wierzytelność usługę podlegającą obowiązkowi podatkowemu z tytułu podatku VAT?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 11 lutego 2014 r. (data wpływu 14 lutego 2014 r.), uzupełnionym pismem z 12 maja 2014 r. (data wpływu 16 maja 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania cesji wierzytelności - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 lutego 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania cesji wierzytelności.
Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 12 maja 2014 r. (data wpływu 16 maja 2014 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 2 maja 2014 r. znak: IBPP2/443-148/14/IK.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka z o.o. (cesjonariusz) zamierza nabywać w drodze cesji od podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych ich wierzytelności, wynikające ze stosunków ubezpieczeniowych. Cedent przenosi na cesjonariusza swoje prawa do roszczeń wobec towarzystwa ubezpieczeniowego za cenę niższą od całkowitej ich wysokości. Cesjonariusz po nabyciu w ten sposób wierzytelności wobec towarzystwa ubezpieczeniowego realizuje ją w pełnej wysokości. Jego zyskiem w podatku dochodowym jest różnica pomiędzy ceną zapłaconą zbywcy wierzytelności a kwotą rzeczywiście uzyskaną od dłużnika (towarzystwa ubezpieczeniowego). Cesjonariusz nie wykonuje żadnych usług na rzecz cedenta, a umowa cesji nie przewiduje zabezpieczenia w postaci cesji zwrotnej. Cesjonariusz nabywając we własnym imieniu i na własny rachunek wierzytelności, wchodzi w miejsce dotychczasowego wierzyciela. W umowie nie zobowiązuje się do działań polegających na ściąganiu długu na rzecz innego podmiotu, a podjęcie działań zmierzających do ściągnięcia długu nie będzie wynikało z transakcji zawartej wcześniej z cedentem, lecz będzie dokonywane już w imieniu własnym cesjonariusza. Cesjonariusz przejmuje ryzyko ekonomiczne wynikające z wierzytelności wobec towarzystwa ubezpieczeniowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right