Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 27.05.2014, sygn. IBPBI/1/415-198/14/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-198/14/KB

skutki podatkowe konfuzji

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 17 lutego 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 20 lutego 2014 r.), uzupełnionym 15 maja 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych opisanej we wniosku konfuzji jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lutego 2014 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych opisanej we wniosku konfuzji. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 5 maja 2014 r. Znak: IBPBI/1/415-198/14/KB wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 15 maja 2014 r.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest wspólnikiem dwuosobowej spółki cywilnej (drugim wspólnikiem jest osoba fizyczna). Wniósł do spółki nieruchomość gruntową do używania. W ramach spółki cywilnej wybudowano na nieruchomości budynek, który obecnie jest wynajmowany i znajduje się w ewidencji środków trwałych spółki cywilnej. Na nieruchomości ustanowiono hipotekę w celu zabezpieczenia kredytu. Obecnie Wnioskodawca zamierza wnieść do spółki cywilnej w formie aportu grunt, na którym jest wybudowana nieruchomość wynajmowana w ramach spółki cywilnej. Wniesienie nieruchomości aportem związane jest z planowaną sprzedażą budynku wraz z gruntem przez spółkę cywilną. Po wniesieniu gruntu na własność do spółki cywilnej, nieruchomość opisany budynek wraz z gruntem zostanie sprzedana. Mając na uwadze, że nieruchomość obciążona jest hipoteką, a nabywcy żądają jej wykreślenia z tego względu, że finansują zakup kredytem udzielonym przez bank i będą zobowiązani do zabezpieczenia jego spłaty poprzez ustanowienie hipoteki wspólnicy spółki cywilnej część ceny uzyskanej ze sprzedaży przeznaczą na spłatę kredytu zaciągniętego przez jednego ze wspólników, w celu wstąpienia w prawa zaspokojonego wierzyciela, za zgodą obecnego wspólnika, zgodnie z art. 518 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (dalej: Kc). Wobec powyższego, spółka cywilna nabędzie wierzytelność wobec jednego ze wspólników o zwrot środków finansowych wyłożonych na spłatę kredytu w celu wykreślenia hipoteki, co jest warunkiem uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości przez spółkę cywilną. Po sprzedaży nieruchomości wspólnicy planują rozwiązać spółkę cywilną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00