Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20.05.2014, sygn. IBPBI/1/415-236/14/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-236/14/AP

skutków podatkowych otrzymania przez wspólnika spółki jawnej środków pieniężnych w związku z likwidacją (rozwiązaniem) tej spółki.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 3 lutego 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 25 lutego 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych otrzymania przez wspólnika spółki jawnej środków pieniężnych w związku z likwidacją (rozwiązaniem) tej spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lutego 2014 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych otrzymania przez wspólnika spółki jawnej środków pieniężnych w związku z likwidacją (rozwiązaniem) tej spółki.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest rezydentem podatkowym Polski, w związku z czym podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Obecnie jest wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka). W przyszłości niewykluczone jest przekształcenie Spółki w spółkę jawną (dalej: Spółka jawna). W toku działalności Spółki jawnej mogą wystąpić sytuacje, które powodować będą jej rozwiązanie. Jeśli taka sytuacja wystąpi może zostać przeprowadzona likwidacja Spółki jawnej, chyba, że wspólnicy ustalą inny sposób zakończenia jej działalności; w szczególności może dojść do sytuacji, w której Spółka jawna zostanie rozwiązana uchwałą wspólników, jej zobowiązania spłacone, a majątek pozostały po tych działaniach podzielony zostanie między wspólników, zgodnie z zapisami umowy Spółki jawnej tj. proporcjonalnie do ich udziału w jej zysku. W takiej sytuacji nie zostanie przeprowadzone postępowanie likwidacyjne, lecz skutek będzie tożsamy - Spółka jawna zakończy swoją działalność i zostanie wykreślona z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Bez względu na wybrany sposób zakończenia działalności Spółki jawnej tj. z przeprowadzaniem, czy też nie postępowania likwidacyjnego - w Spółce jawnej mogą pozostać środki pieniężne, które zostaną w rezultacie podzielone między wspólników, zgodnie z zapisami umowy Spółki jawnej tj. proporcjonalnie do ich udziału w zysku Spółki jawnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00