Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16.04.2014, sygn. IBPBI/1/415-76/14/ESZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-76/14/ESZ
Czy przekazanie Wnioskodawcy, będącemu wspólnikiem spółki partnerskiej, przysługującego mu udziału w zysku, wypracowanego przez tę spółkę, częściowo w formie rzeczowej, tj. poprzez przeniesienie na rzecz Wnioskodawcy prawa własności samochodu osobowego należącego do tej spółki, który jako środek trwały został nabyty od finansującego (leasingodawcy) i uległ całkowitej amortyzacji, spowoduje powstanie u Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 21 stycznia 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 23 stycznia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych przekazania samochodu osobowego stanowiącego składnik majątku spółki partnerskiej, na rzecz wspólnika, tytułem wypłaty zysku jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 stycznia 2014 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych przekazania samochodu osobowego stanowiącego składnik majątku spółki partnerskiej, na rzecz wspólnika, tytułem wypłaty zysku.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenia przyszłe:
Wnioskodawca jest jednym z czterech partnerów spółki partnerskiej (zwanej dalej "Spółką"), prowadzącej działalność gospodarczą w formie niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej. Spółka nie jest podatnikiem podatku VAT. Wnioskodawca poza spółką nie prowadzi żadnej innej działalności gospodarczej. Wszyscy partnerzy posiadają w Spółce równe prawa do udziału w zyskach i w takim samym stopniu ponoszą odpowiedzialność za straty, a więc w częściach wynoszących po 25%. Dla celów prowadzonej działalności gospodarczej Spółka w okresie od marca 2009 do kwietnia 2009 zawarła cztery umowy leasingu operacyjnego, na podstawie których użytkowała cztery samochody osobowe i z tego tytułu płaciła raty leasingowe. Zgodnie z uchwałą podjętą przez partnerów, każdy z tych samochodów był bezpośrednio użytkowany przez innego partnera na zasadzie wyłączności. Po upływie 4-letniego okresu leasingu, Spółka wykupiła od finansujących (leasingodawców) przedmiotowe samochody i wprowadziła je do ewidencji środków trwałych. Jednym z ww. samochodów był samochód marki V, którego bezpośrednim użytkownikiem był Wnioskodawca. Był on użytkowany przez Spółkę na podstawie umowy leasingu operacyjnego zawartej w kwietniu 2009 r., zaś jego wykup od finansującego (leasingodawcy) na własność Spółki nastąpił 5 czerwca 2009 r. za kwotę 1.098,02 zł brutto. Przedmiotowy samochód jako środek trwały został zamortyzowany jednorazowo. Aktualnie partnerzy zamierzają przenieść na wyłączną własność każdego z nich (do użytku osobistego) ten samochód, który dotychczas bezpośrednio każdy z nich użytkował, tytułem wypłaty z zysku w formie rzeczowej. W przypadku zrealizowania ww. zamiaru, Wnioskodawca tytułem wypłaty części zysku w proporcji wynikającej z umowy spółki otrzymałby na wyłączną własność ww. samochód marki V.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right