Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21.02.2014, sygn. IBPBII/2/415-1149/13/NG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-1149/13/NG
skutki podatkowe wypłaty obligatariuszom odsetek za zwłokę
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 18 listopada 2013 r. (data otrzymania 25 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty obligatariuszom odsetek za zwłokę jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 listopada 2013 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty obligatariuszom odsetek za zwłokę.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca (zwany dalej Spółką) jest spółką publiczną i emitentem obligacji odsetkowych. W przeszłości miały miejsce sytuacje, gdy Spółka zawierała z obligatariuszami porozumienia zwane porozumieniami o odroczeniu terminu wykupu obligacji lub porozumieniami w sprawie wykupu obligacji. Porozumienia przewidywały najczęściej, że obligatariusz zobowiązuje się nie przedstawiać obligacji do wykupu do nowo ustalonej daty albo że emitent, na co obligatariusz wyraża zgodę, zobowiązuje się dokonać wykupu obligacji w określonym terminie lub w ratach.
Bez względu na sposób sformułowania porozumień z obligatariuszami wszystkie one miały na celu przedłużenia terminu wykupu obligacji w stosunku do pierwotnej daty wykupu ustalonej w warunkach emisji każdej serii i uchronienie się przed ryzykiem sporu sądowego, dodatkowymi kosztami procesowymi oraz przymusową egzekucją komorniczą.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right