Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21.01.2014, sygn. IBPBII/1/415-967/13/JP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-967/13/JP
Czy Spółka postąpi prawidłowo w przypadku, gdy nie uzna zapłaty za koszty noclegów dla pracowników budowlanych, wykonujących obowiązki pracownicze na określonym w danym momencie miejscu realizacji zadania, w kategoriach przychodu pracownika ze stosunku pracy i nie będzie pobierać w takiej sytuacji oraz odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli potrzeba noclegu jest bezpośrednio związana z czynnościami służbowymi wykonywanymi przez tego pracownika.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 20 września 2013 r. (data wpływu do Biura 21 października 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu przez pracodawcę kosztów noclegu pracownikom budowlanym jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 października 2013 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu przez pracodawcę kosztów noclegu pracownikom budowlanym.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie realizacji robót budowlano-montażowych na terenie całej Polski. Spółka zatrudnia, w ramach prowadzonej działalności, pracowników budowlanych, którzy bezpośrednio na placu budowy wykonują prace. Jako miejsce świadczenia pracy zostało wpisane wykonywanie obowiązków wynikających ze stosunku pracy w siedzibie pracodawcy, w miejscu prowadzenia przez pracodawcę robót budowlanych i innych robót lub w innych miejscach na terenie Polski, stosownie do potrzeb pracodawcy i obowiązków pracownika. Celem realizacji zadań budowlanych pracownicy przemieszczają się do miejsca, gdzie jest dana budowa. Podróż do miejscowości, która nie jest siedzibą Wnioskodawcy, traktowana jest jako podróż służbowa i z tego tytułu wypłacane są przysługujące pracownikowi świadczenia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right