Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19.09.2014, sygn. IPTPP4/443-398/14-7/UNR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/443-398/14-7/UNR

opodatkowanie podatkiem VAT czynności nieodpłatnego użyczenia części budynku

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 maja 2014 r. (data wpływu 29 maja 2014 r.), uzupełnionym pismami z dnia 26 sierpnia 2014 r. (data wpływu 1 września 2014 r.) oraz z dnia 15 września 2014 r. (data wpływu 17 września 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT czynności nieodpłatnego użyczenia części budynku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • opodatkowania podatkiem VAT czynności nieodpłatnego użyczenia części budynku,
  • ustalenia podstawy opodatkowania VAT dla czynności nieodpłatnego użyczenia części budynku,
  • udokumentowania czynności nieodpłatnego użyczenia części budynku w ewidencji,
  • prawa do odliczenia podatku VAT przez małżonkę Wnioskodawcy,
  • oraz w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismami z dnia 26 sierpnia 2014 r. (data wpływu 1 września 2014 r.) oraz z dnia 15 września 2014 r. (data wpływu 17 września 2014 r.)w zakresie doprecyzowania opisu zdarzenia przyszłego przeformułowania pytań oraz stanowiska.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.(ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku)

Od dnia 30.07.2009 r. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna pod nazwą Kancelaria Notarialna - na podstawie aktu powołania na stanowisko notariusza i wyznaczenia siedziby kancelarii notarialnej w K decyzja Ministra Sprawiedliwości. Przedmiotem działalności są usługi prawnicze. Aktualnie siedziba firmy znajduje się w K w pomieszczeniach dzierżawionych. Z dniem 1 października 2014 r. Wnioskodawca zamierza rozpocząć realizację inwestycji polegającej na wybudowaniu budynku (parter i I Piętro) usługowego zlokalizowanego na własnej działce w K. Zakończenie realizacji inwestycji Wnioskodawca planuje na 20.09.2015 rok. Lokale w oddanym do użytkowania budynku przeznaczone zostaną na działalność usługową. Na I piętrze budynku powierzchnia 156 m wykorzystywana będzie przez Kancelarię Notarialną, natomiast lokale na parterze o powierzchni 158 m Wnioskodawca zamierza nieodpłatnie przekazać w użytkowanie żonie (z którą ma rozdzielność majątkową) w oparciu o umowę użyczenia na prowadzenie przez nią własnej działalności gospodarczej polegającej na wynajmie lokali za zgodą Wnioskodawcy dla osób trzecich. Żona będzie ponosiła wszelkie koszty związane z utrzymaniem budynku na parterze, jak również będzie uzyskiwała przychody z racji fakturowania najemców. Realizowana przeze Wnioskodawcę inwestycja finansowana będzie w 20% z własnych środków natomiast w 80% z kredytu inwestycyjnego przyznanego w roku bieżącym przez bank. Za okres realizacji inwestycji odsetki od kredytu zwiększą wartość środka trwałego, natomiast odsetki od kredytu w okresie spłaty Wnioskodawca będzie odnosił w ciężar kosztów finansowych. Wnioskodawca jest podatnikiem VAT, natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych rozlicza się w oparciu o podatek liniowy (prowadzi Książkę przychodów i rozchodów). Żona w prowadzonej przez siebie działalności będzie również zarejestrowanym podatnikiem VAT, a w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych przyjmie zasady ogólne. Z racji, że Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT zamierza odliczać VAT od faktur zakupu związanych z realizowaną inwestycją mimo, że część budynku po oddaniu go do eksploatacji będzie użyczona żonie z wykorzystaniem przez nią na prowadzenie w nim własnej działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00