Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17.09.2014, sygn. IPTPP4/443-489/14-4/ALN, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/443-489/14-4/ALN
Czy opłaty za korzystanie z przystanków komunikacyjnych położonych na terenie Gminy przez operatorów i przewoźników będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 lipca 2014 r. (data wpływu 3 lipca 2014 r.) uzupełnionym pismem z dnia 1 września 2014 r. (data wpływu 4 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania opłat za korzystanie z przystanków komunikacyjnych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania opłat za korzystanie z przystanków komunikacyjnych.
Wniosek uzupełniono pismem z dnia 1 września 2014 r. (data wpływu 4 września 2014 r.) w zakresie przeformułowania pytania oraz przedstawienia własnego stanowiska.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny (ostatecznie przedstawiony w uzupełnieniu wniosku).
Gmina jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem od towarów i usług.
Rada Gminy podjęła uchwałę Nr . z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych na terenie Gminy, warunków i zasad korzystania z nich oraz ustalenia stawki opłaty za korzystanie z tych przystanków, której wykonanie powierzono Wójtowi Gminy. Na podstawie tej uchwały Gmina pobiera opłaty za korzystanie z przystanków komunikacyjnych, których jest właścicielem lub zarządzającym. Według powyższej uchwały stawka za jedno zatrzymanie środka transportu na przystanku komunikacyjnym wynosi 0,05 zł (maksymalna wartość stawki określona w art. 16 ust. 5 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym). Każdy podmiot podejmujący się wykonywania usług przewozowych i korzystania z przystanków komunikacyjnych na teranie Gminy zobowiązany jest do zawarcia z Gminą umowy cywilnoprawnej określającej szczegółowe warunki i zasady odpłatności za korzystanie z infrastruktury przystankowej. Według zawieranych umów opłaty za korzystanie z przystanków pobierane są przez Gminę z góry za okresy półroczne. Opłata półroczna stanowi iloczyn ilości zatrzymań wynikających z przedłożonego rozkładu jazdy oraz stawki 0,05 zł netto za jedno zatrzymanie środka transportu na przystanku komunikacyjnym. Za realizację ww. usługi, tj.za korzystanie z przystanków komunikacyjnych, wszystkim przewoźnikom Gmina wystawia faktury VAT ze stawką podatku w wysokości 23%.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right