Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 08.08.2014, sygn. IPTPB1/415-674/12-4/14-S/KO, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB1/415-674/12-4/14-S/KO

Czy do przychodu uzyskanego ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu będą miały zastosowanie zasady określone w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) i c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów, w związku z prawomocnym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 4 kwietnia 2014 r., sygn. akt I SA/Op 233/14 (data wpływu prawomocnego orzeczenia 23 czerwca 2014 r.), stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 2 listopada 2012 r. (data wpływu 7 listopada 2012 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej w prowadzonej działalności gospodarczej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca od dnia (...) 1994 r. do dnia (...) 2005 r. prowadził działalność gospodarczą pod nazwą (...), której przedmiotem była projekcja filmów (PKD 92.13.Z). Działalność prowadzona była w (...). Do 2000 r. lokal wynajmowano od instytucji filmowej: (...) w (...). W (...) 2002 r. Wnioskodawca zawarł umowę przedwstępną kupna prawa użytkowania wieczystego nieruchomości oraz budynku za kwotę (...) zł. Tytułem zadatku wpłacił kwotę (...) zł, a pozostałą część zobowiązał się zapłacić do dnia (...) 2002 r., po uzyskaniu kredytu bankowego. Dnia (...) 2002 r. aktem notarialnym przeniesiono wartość budynku oraz prawo wieczystego użytkowania działki na Wnioskodawcę, sprzedawca wystawił fakturę, wg której nabywcą nieruchomości jest (...). Nieruchomości nie zostały przyjęte jako składniki majątku trwałego firmy. Do kosztów uzyskania przychodów zaliczono wydatki związane z obsługą kredytu na zakup nieruchomości oraz koszty utrzymania nieruchomości. W okresie kiedy Wnioskodawca był właścicielem nieruchomości nie ponoszono żadnych wydatków związanych z remontem i modernizacją nieruchomości. Aktem notarialnym z dnia (...) 2009 r. Wnioskodawca zbył prawo użytkowania gruntu wraz z budynkiem. Naczelnik Urzędu Skarbowego w (...) zobowiązał Wnioskodawcę do złożenia oświadczenia o treści następującej: ,,Oświadczam, iż odpłatnie zbyłem w dniuaktem notarialnym, Repert.składnik majątku, który nie był wykorzystywany na potrzeby związane z działalnością gospodarczą. Przychody ze sprzedaży (...) wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu uznano jako przychód z działalności gospodarczej, wpłacono zaliczkę PIT-5, a następnie wykazano w zeznaniu PIT36.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00