Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 04.06.2014, sygn. IPTPP2/443-261/14-4/PR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/443-261/14-4/PR

w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży budynku oraz obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego od wydatków poniesionych na jego budowę

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 28 marca 2014 r. (data wpływu 3 kwietnia 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 maja 2014 r. (data wpływu 28 maja 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży budynku oraz obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego od wydatków poniesionych na jego budowę jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży budynku oraz obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego od wydatków poniesionych na jego budowę. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 23 maja 2014 r. poprzez doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego oraz brakującą opłatę.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w której zakres wchodzi m.in. sprzedaż detaliczna elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego oraz naprawa i konserwacja urządzeń gospodarstwa domowego. Wnioskodawca jest aktywnym podatnikiem VAT. Na cele ww. działalności gospodarczej, Zainteresowany wybudował w latach 1998-2000 pawilon handlowo-usługowy o powierzchni użytkowej 104,48 m kw, odliczając podatek VAT naliczony związany z prowadzoną wówczas budową. Budynek został oddany do użytku w dniu 2 maja 2000 r. Od tego czasu budynek był użytkowany wyłącznie dla celów związanych z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą i nie był odpłatnie ani nieodpłatnie oddawany w użytkowanie innym podmiotom w jakiejkolwiek formie. Ponieważ w ostatnim czasie w bezpośrednim sąsiedztwie wybudowany został pawilon handlowo-usługowy o wielokrotnie większej powierzchni, w którym prowadzona jest m.in. działalność konkurencyjna, kontynuacja działalności przez Wnioskodawcę okazuje się nieopłacalna. W związku z tym, jak również w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego i uzyskaniem świadczenia emerytalnego, Wnioskodawca zamierza zlikwidować działalność gospodarczą (w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej). Po zlikwidowaniu tej działalności budynek Wnioskodawca zamierza wynająć osobie, która już obecnie jest tym zainteresowana. Wnioskodawca wynajem ten traktować będzie jako podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W przypadku braku oczywistych perspektyw wynikających z ewentualnego wznowienia działalności gospodarczej w ciągu najbliższych kilku lat budynek zostanie przez Wnioskodawcę sprzedany, jednak nie wcześniej niż przed upływem dwóch lat od wydania go najemcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00