Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 03.06.2014, sygn. IPTPB1/415-159/14-2/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB1/415-159/14-2/AP
1) Czy wynagrodzenie za odpłatne przekazanie urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych Spółce stanowi dla podatnika przychód, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d), w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
2) Czy Spółka w związku z zakupem urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych jest zobowiązana osobie fizycznej wystawić PIT-8C?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2014 r. (data wpływu 17 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zwrotu nakładów poniesionych przez osoby fizyczne na budowę sieci wodociągowo-kanalizacyjnej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
K.Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką prawa handlowego. Przedmiotem działania Spółki (zgodnie z aktem założycielskim) jest m.in.:
- produkcja i dystrybucja ciepła,
- pobór, uzdatnianie i dostarczanie wody,
- odprowadzanie i oczyszczanie ścieków.
W związku z prowadzeniem tego rodzaju działalności Spółka, zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2006 r., Nr 123, poz. 858, z późn. zm.), dokonuje zakupu urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych od osób fizycznych. Zakup kilkuletnich (np. 2, 10-letnich) urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych odbywa się na podstawie kupna-sprzedaży, które ma formę umowy cywilnoprawnej. Cena zakupu jest każdorazowo negocjowana ze sprzedającym. Sprzedający jednocześnie oświadcza w umowie (przedkłada dokumenty), z których wynika, w którym roku sieć została wybudowana. Cena za jaką zostało zakupione urządzenie wodociągowo-kanalizacyjne zostaje wypłacona sprzedającemu w sposób określony w umowie, tj. przelewem bankowym na konto podane przez sprzedającego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right