Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 30.05.2014, sygn. IPTPB3/423-81/14-2/GG, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB3/423-81/14-2/GG

W którym momencie uwzględnić w przychodach i kosztach podatkowych faktury korygujące dotyczące lat poprzednich?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 marca 2014 r. (data wpływu 10 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu korekty przychodu i kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 marca 2014 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie korekty przychodu i kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Gdy Spółka po zrealizowaniu dostawy udziela nabywcy rabatu, skonta, obniżenia ceny w wyniku reklamacji oraz zwrotu towarów, to dokumentuje ten fakt fakturą korygującą. Przyznany rabat zmniejsza przychód ze sprzedaży. Zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy o rachunkowości, wynik na działalności operacyjnej obejmuje przychody netto z uwzględnieniem wszelkich rabatów, opustów i innych zwiększeń lub zmniejszeń. W sytuacji gdy rabat zostanie przyznany w tym samym miesiącu, w którym miała miejsce sprzedaż, to fakturę korygującą ujmuje się w księgach rachunkowych tego samego miesiąca, w którym wystawiono fakturę pierwotną. Jeżeli natomiast zostanie wystawiona faktura korygująca na okoliczność przyznania rabatu już po zamknięciu miesiąca, w którym miała miejsce sprzedaż, to w trakcie roku obrotowego ujmuje się ją w księgach rachunkowych bieżąco, tj. w miesiącu jej wystawienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00