Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21.05.2014, sygn. IPTPB1/415-141/14-2/KSU, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB1/415-141/14-2/KSU
Skutki podatkowe otrzymania wierzytelności pożyczkowych w ramach rozwiązania Spółki jawnej oraz wygaśnięcia zobowiązania wobec tej Spółki wskutek konfuzji.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 marca 2014 r. (data wpływu 10 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania wierzytelności pożyczkowych w ramach rozwiązania Spółki jawnej oraz wygaśnięcia zobowiązania wobec tej Spółki wskutek konfuzji jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca będący osobą fizyczną podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu jest wspólnikiem w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pełnić będzie funkcję podmiotu holdingowego. W ramach prowadzonej działalności ww. Spółka może nabyć w przyszłości od Spółki kapitałowej prawa cypryjskiego z siedzibą na Cyprze jej wierzytelność wobec Wnioskodawcy z tytułu udzielonej Mu pożyczki, wraz z odsetkami od tej pożyczki (dalej jako Wierzytelność pożyczkowa). W zależności od dalszych decyzji odnośnie struktury własnościowej aktywów Wnioskodawcy możliwe jest, że w ramach szerszej restrukturyzacji Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zostanie przekształcona w Spółkę jawną (dalej: Spółka osobowa). Na skutek przekształcenia aktywa Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, tj.: m.in. Wierzytelność pożyczkowa, staną się aktywami Spółki osobowej. Spółka osobowa będzie kontynuatorem działalności prowadzonej wcześniej przez Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, pełniąc funkcję podmiotu holdingowego i finansowego w grupie. W konsekwencji, Spółka osobowa prowadzić będzie działalność firm centralnych (head offices) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych, w ramach której będzie mogła m.in. rozporządzać akcjami, udziałami, papierami wartościowymi oraz wierzytelnościami.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right