Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 31.10.2014, sygn. ILPP2/443-856/14-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-856/14-2/AK
podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego dla robót budowlano-montażowych w związku z datą wykonania tych usług.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 1 sierpnia 2014 r. (data wpływu 7 sierpnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego dla robót budowlano-montażowych w związku z datą wykonania tych usług jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 sierpnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego dla robót budowlano-montażowych w związku z datą wykonania tych usług.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka zwiera z kontrahentami umowy o wykonanie robót budowlano-montażowych. Realizacja umów jest często rozłożona w czasie. Zawierane umowy przewidują, że prace zostaną odebrane poprzez podpisanie protokołu odbioru robót oraz, że protokół ten będzie podstawą do wystawienia faktury VAT. W przypadku częściowego rozliczenia robót budowlanych każdy etap prac potwierdzany jest protokołem odbioru częściowego. Po wykonaniu prac Spółka zgłasza zamawiającemu gotowość do odbioru robót. Umowy określają w dniach, czas oczekiwania na odbiór przez zamawiającego wykonanych prac. Czas oczekiwania wynosi od kilku dni do nawet ponad miesiąca.
W protokole odbioru wskazywany jest okres realizacji danych robót, zakres wykonanych robót wraz ze wskazaniem ich wartości. Protokół jest zatwierdzany przez przedstawicieli zleceniodawców w dniu, który przypada już po dacie rzeczywistego zakończenia prac. Na podstawie podpisanego protokołu odbioru Spółka wystawia faktury VAT, wskazując jako datę wykonania usługi datę podpisania protokołu odbioru robót przez zleceniodawcę.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right