Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 05.12.2014, sygn. ILPP2/443-974/14-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-974/14-2/AK

Podatek od towarów i usług w zakresie możliwości zmniejszenia obrotu podatku należnego w związku ze zwrotem towaru w przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy użyciu kasy rejestrującej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z 2 września 2014 r. (data wpływu 5 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zmniejszenia obrotu podatku należnego w związku ze zwrotem towaru w przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy użyciu kasy rejestrującej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 września 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zmniejszenia obrotu podatku należnego w związku ze zwrotem towaru w przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy użyciu kasy rejestrującej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie sprzedaży towarów przez internet na portalach aukcyjnych. Dziennie dokonywanych jest około 100 operacji sprzedaży, które są dokumentowane paragonem fiskalnym drukowanym z kasy fiskalnej. W okresie przedświątecznym dziennie dokonywanych jest nawet 500 operacji sprzedaży. W związku z tak dużą liczbą transakcji występują zwroty sprzedanych towarów. Zwroty następują z różnych powodów odstąpienie od umowy, inne preferencje dotyczące koloru itp. Miesięcznie następuje od 30 do 50 zwrotów (przy dziennej liczbie operacji sprzedaży na poziomie 100). W przypadku zwiększenia liczy operacji sprzedaży liczba zwrotów także wzrasta. W związku z bardzo dużą konkurencją na portalach aukcyjnych sprzedawca musi dbać o swoje dobre imię i zwrotu należności za zwrócony towar dokonuje także w przypadkach nie przesłania paragonu fiskalnego przez nabywcę. Celem udokumentowania zwrotu towaru podatnik zamierza wystawiać z systemu obsługującego sprzedaż dokument zwrotu ze sprzedaży detalicznej, z wyszczególnieniem wartości netto, podatku VAT i wartości brutto. Ponadto posiada także możliwość wydrukowania paragonu z systemu sprzedażowego z wyszczególnionym numerem zamówienia. Dodatkowo istnieje także możliwość udokumentowania zwrotu poprzez wydrukowanie korespondencji pomiędzy Kupującym a Sprzedawcą oraz wydruk potwierdzenia zwrotu wartości transakcji poprzez konto bankowe. Zwroty towarów dodatkowo będą ujmowane w ewidencji zwrotu towarów wg. wzoru ustalonego w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 marca 2014 r. w sprawie kas rejestrujących.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00