Interpretacja indywidualna z dnia 25.09.2014, sygn. ILPB1/415-699/14-3/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-699/14-3/AG
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego oraz w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 czerwca 2014 r. (data wpływu 2 lipca 2014 r.), uzupełnionym w dniu 28 sierpnia 2014 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:
- zwolnienia przedmiotowego jest prawidłowe,
- kosztów uzyskania przychodów w części dotyczącej:
- braku możliwości zaliczenia do kosztów wydatków ponoszonych ze środków pochodzących z otrzymanej dotacji jest prawidłowe,
- sposobu ustalania kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe
UZASADNIENIE
W dniu 2 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego oraz w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jako osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą w zakresie edukacji i doradztwa, opodatkowaną liniowym podatkiem dochodowym. Zapisów księgowych dokonuje w oparciu o dokumenty źródłowe w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Wnioskodawca nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT.
Zainteresowany realizuje projekt na mocy podpisanej umowy o dofinansowanie tegoż projektu z Wojewódzkim Urzędem Pracy - instytucją ogłaszającą konkurs i odpowiadającą za zrealizowanie projektu, zgodnie z zawartą umową. W realizowanym projekcie (czas realizacji 2014-2015) organizowane są szkolenia językowe i komputerowe. Celem szkoleń językowych jest podwyższenie znajomości języków obcych, pewności, płynności i poprawności, przy dalszym wzbogacaniu słownictwa oraz doskonalenie umiejętności komunikacyjnych. Natomiast celem szkoleń komputerowych jest zwiększenie wiedzy i umiejętności w zakresie obsługi komputera (potrzebnych w każdym zawodzie). Dodatkowym atutem tych szkoleń jest zwiększenie uczestnictwa osób dorosłych w edukacji formalnej i nieformalnej.