Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 07.10.2014, sygn. ILPP5/443-169/14-2/PG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP5/443-169/14-2/PG

Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości zabudowanej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 lipca 2014 r. (data wpływu 7 lipca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży nieruchomości zabudowanej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży nieruchomości zabudowanej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca Komornik prowadzi postępowanie egzekucyjne w sprawie przeciwko Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, wpisanej do rejestru przedsiębiorców KRS. Postępowanie egzekucyjne skierowane zostało do nieruchomości gruntowej w części zabudowanej na działce 1081/4 o powierzchni 1,9018 ha. Dla nieruchomości Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą. Przedmiotowa nieruchomość jest wykorzystywana w działalności gospodarczej. Dłużnik nabył nieruchomość gruntową w dniu 26 maja 2008 r. Działka nie była od początku zabudowana budynkiem. Budynek został wybudowany w 2009 r. na podstawie zezwolenia na budowę z dnia 18 czerwca 2008 r. Zgodnie z informacją Starostwa Powiatowego jego budowa nie jest zakończona formalnie. Wobec inwestora prowadzone było przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego postępowanie administracyjne w sprawie użytkowania obiektu bez odbioru. Dłużnik oświadczył, że w dalszym ciągu prowadzi działalność gospodarczą, jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT. Wykorzystywał nieruchomość wyłącznie na cele działalności gospodarczej nie zwolnionej z podatku od towarów i usług. W stosunku do przedmiotowej nieruchomości przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku VAT. Przy jej nabyciu dłużnik poniósł nakłady przewyższające 30% jej wartości początkowej i skorzystał z prawa odliczenia podatku VAT od tych nakładów. Nieruchomość nie była udostępniana osobom trzecim na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy cywilnoprawnej o podobnym charakterze. Dłużnik w latach 2008-2009 poniósł wydatki w wysokości 30% na ulepszenie budynku w stosunku do którego miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Budynek nie jest użytkowany od około 2 lat. W związku z prowadzoną w niniejszej sprawie egzekucją z nieruchomości dłużnika, komornik wystawia w imieniu dłużnika fakturę VAT z tyt. sprzedaży licytacyjnej oraz odprowadza podatek VAT. Dłużnik w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą jest zarejestrowany w charakterze czynnego podatnika od towarów i usług i figuruje w ewidencji podatników w Urzędzie Skarbowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00