Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 01.10.2014, sygn. ILPP2/443-721/14-2/EN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-721/14-2/EN
Jaką stawkę podatku od towarów i usług winien zastosować Komornik jako płatnik podatku od towarów i usług z tytułu dostawy przedmiotowej nieruchomości, która dokonana zostanie w trybie egzekucji?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 2 lipca 2014 r. (data wpływu 4 lipca 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości w drodze egzekucji jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości w drodze egzekucji.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca, będący komornikiem sądowym, w sprawie przeciwko dłużnikowi prowadzi postępowanie egzekucyjne skierowane do nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym wielorodzinnym (kamienicą, w której własność poszczególnych lokali nie została wyodrębniona), stanowiącej na prawach ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej współwłasności dłużnika.
Przedmiotową nieruchomość dłużnik wraz ze współmałżonką, na podstawie umowy przenoszącej własność zawartej w formie aktu notarialnego, nabyli w 1992 r. za kwotę 240.000.000 (po denominacji: 24.000 zł).
Jak wynika z oświadczenia złożonego przez dłużnika w toku postępowania egzekucyjnego, wyżej opisaną nieruchomość dłużnik wraz ze współmałżonką nabyli w celu prowadzenia w niej działalności hotelowej. W tym celu dłużnik uzyskał pozwolenie na przebudowę budynku. Planowana działalność w tym zakresie finalnie jednak nie została przez nich podjęta. Z tytułu nabycia przedmiotowej nieruchomości, jako że czynność ta nie wiązała się z powstaniem podatku należnego (wówczas nie obowiązywały jeszcze przepisy ustawy o podatku od towarów i usług), zarówno dłużnik jak i jego małżonka nie dokonali odliczenia podatku naliczonego. Przedmiot obecnej egzekucji nie został także ujęty przez któregokolwiek z małżonków w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right