Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.08.2014, sygn. ILPP1/443-272/13/14-S/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-272/13/14-S/MK
Zwiększenie podstawy opodatkowania w związku z uregulowaniem nieściągalnej wierzytelności przez Zakład Ubezpieczeń.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów uwzględniając wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 27 marca 2014 r., sygn. akt I SA/Po 967/13 stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2013 r. (data wpływu 4 kwietnia 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 21 czerwca 2013 r. (data wpływu 24 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwiększenia podstawy opodatkowania w związku z wypłatą odszkodowania z tytułu niespłaconych wierzytelności jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwiększenia podstawy opodatkowania w związku z wypłatą odszkodowania z tytułu niespłaconych wierzytelności. Dnia 24 czerwca 2013 r. wniosek uzupełniono o doprecyzowanie opisu stanu faktycznego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Podatnik jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT czynnym spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Podatnik należy do międzynarodowej grupy kapitałowej, w skład której wchodzą podmioty mające swoje siedziby w różnych państwach europejskich (zwanej dalej: Grupą). Z uwagi na optymalizację kosztów, część kontraktów zawierana jest na poziomie Grupy. Powyższe oznacza, iż spółka matka (przeważnie), działając na podstawie pełnomocnictw udzielonych przez pozostałe spółki należące do Grupy, zawiera umowy w imieniu swoim oraz w imieniu pozostałych spółek należących do Grupy, które takiego pełnomocnictwa udzieliły. Powyższa sytuacja zaistniała także w zakresie umowy ubezpieczenia transakcji handlowych, która została zawarta w celu zmniejszenia ryzyka działalności gospodarczej prowadzonej przez spółki należące do Grupy. Stroną ww. umowy jest także Podatnik.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right