Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 04.07.2014, sygn. ILPP1/443-313/14-3/AI, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-313/14-3/AI

Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz stawki podatku VAT.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 14 kwietnia 2014 r. (data wpływu 16 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz stawki podatku VAT jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz stawki podatku VAT.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Wnioskodawca wykonuje usługi opodatkowane stawką podatku VAT 23%. Zainteresowany chciałby rozszerzyć działalność gospodarczą o wynajem lokalu mieszkalnego. W chwili obecnej budynek wielorodzinny jest w budowie. Do użytkowania zostanie oddany wiosną 2015 r. Wnioskodawca dzisiaj nie wie, czy lokal o charakterze mieszkalnym zostanie wynajęty na cele mieszkaniowe, czy na cele prowadzonej działalności gospodarczej, np. na biuro dla firmy. Ma to jednak znaczenie przy rozliczaniu podatku naliczonego od zakupu i remontu mieszkania, ponieważ podatek należny można pomniejszyć o podatek naliczony jeżeli wydatek ten związany jest wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną. Dlatego, żeby nie robić w przyszłości korekt podatku VAT Zainteresowany chciałby odliczyć naliczony od zakupu i remontu mieszkania podatek VAT, a następnie wynajem tego mieszkania, bez względu na jaki cel będzie wynajmowane, opodatkować stawką podatku VAT 23%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00