Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 04.06.2014, sygn. ILPP1/443-151/14-4/HW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-151/14-4/HW
Czy Wnioskodawca, prowadząc działalność w zakresie odpłatnego świadczenia usług, polegających na wypożyczaniu samochodów i wykazując podatek należny według stawki 23% od tego najmu, ma prawo do odliczenia podatku od towarów i usług od nabywanych paliw do wynajmowanych samochodów (w tym samochodów osobowych)?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2014 r. (data wpływu 21 lutego 2014 r.), uzupełnionym pismem sygnowanym datą 12 lutego 2014 r. (data wpływu 3 czerwca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych paliw do wynajmowanych samochodów - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatków od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych paliw do wynajmowanych samochodów. Wniosek został uzupełniony w dniu 3 czerwca 2014 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
A jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług najmu pojazdów osobowych. Przedmiotem działalności jest odpłatny wynajem dziewięćdziesięciu samochodów - (w tym osobowych) dla podmiotów gospodarczych, a także dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Samochody są przeznaczone i wykorzystywane tylko i wyłącznie na cel wynajmu, a podatnik ponosi koszty nabycia paliwa do wynajmowanych pojazdów. Paliwa, do których odnosi się zapytanie, są nabywane według następującego schematu. Paliwo jest tankowane przez Wnioskodawcę do samochodów przed przekazaniem ich wynajmującym. Paliwo do wynajmowanych samochodów osobowych zużywają wyłącznie klienci wynajmujący samochody. Wynajmujący otrzymuje przedmiot najmu zatankowany do pełna. W takim samym stanie wynajmujący powinien pojazd zwrócić. W praktyce zwracane pojazdy często nie są zatankowane do pełna. W takiej sytuacji koszt zatankowania samochodu, po zakończeniu najmu, ponosi Zainteresowany. Najemca nie jest obciążany z tego tytułu. Wnioskodawca nie refakturuje również na wynajmującego poniesionych kosztów. Koszt zakupu paliwa (tj. uzupełnienie baku do pełna) jest wkalkulowany w cenę usługi najmu samochodu. Paliwo nie jest wykorzystywane przez Wnioskodawcę do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, ale stanowi element dostawy, która jest świadczeniem pomocniczym do usługi głównej - tj. najmu opodatkowanego stawką podstawową VAT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right