Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.04.2014, sygn. ILPB3/423-40/14-2/KS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-40/14-2/KS
Czy strata z tytułu sprzedaży przedawnionych wierzytelności handlowych Spółki, które były uprzednio zaliczone do jej przychodów należnych na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowić będzie dla Spółki koszt podatkowy?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z 16 stycznia 2014 r. (data wpływu 5 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty z tytułu sprzedaży przedawnionych wierzytelności handlowych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty z tytułu sprzedaży przedawnionych wierzytelności handlowych.
We wniosku przedstawiono następujący opis zdarzenia przyszłego.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą na rynku usług transportowych oraz szlifierskich. Spółka współpracuje zarówno z podmiotami polskimi, jak i zagranicznymi. Odbiorcami jej usług są zarówno osoby fizyczne prowadzące działalność, jak i podmioty prawne.
Spółce przysługują wobec jej kontrahentów wierzytelności z tytułu dostaw tych usług. W praktyce często dochodzi do sytuacji, w których klienci nie regulują należności w terminie. W efekcie Spółka posiada wierzytelności handlowe, dla których upłynął termin płatności. Część z powyższych wierzytelności nie została uregulowana w okresie, w którym biegł termin ich przedawnienia i stała się zobowiązaniem naturalnym. Powodem takiej sytuacji w poprzednich latach była specyfika działalności transportowej, polegająca na elektronicznym i telefonicznym zamawianiu transportu towarów. Nawet jeśli zlecenia pochodziły z giełdy transportowej, to firmy zamawiające te usługi często znikały bez śladu. Nie było skutecznych instrumentów, które pozwalały na szybkie weryfikowanie kontrahenta, jego stanu finansowego. Internetowe wyszukiwarki podmiotów zarejestrowanych w KRS, dzięki którym można szybko pobrać dokument odpowiadający aktualnej sytuacji tego podmiotu, zostały wprowadzone dopiero w czerwcu 2012 r.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right