Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 16.04.2014, sygn. ILPP4/443-29/14-4/ISN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-29/14-4/ISN

Czy usługi przeprowadzanych przez Zainteresowanego szkoleń () opisanych w stanie faktycznym realizowanych dla Fundacji () w zakresie projektu realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL) współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, korzystają ze zwolnienia z podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku sygnowanym datą 4 września 2013 r. (data wpływu 24 stycznia 2014 r.) uzupełnionym pismem z dnia 27 marca 2014 r. (data wpływu 31 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku dla świadczonych usług szkoleniowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku dla świadczonych usług szkoleniowych. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 27 marca 2014 r. (data wpływu 31 marca 2014 r.) o informacje doprecyzowujące opis sprawy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca od dnia 1 lipca 2010 r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie pozostałych pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowanych, działalność wspomagającą edukację, działalność związaną z doradztwem w zakresie informatyki, zarządzania, artystycznej i literackiej działalności twórczej, nauki języków obcych w formie pozaszkolnej. Zainteresowany działalność edukacyjno-szkoleniową prowadzi na terenie całego kraju. Wnioskodawca zajmuje się między innymi organizacją i przeprowadzeniem usług szkoleniowych jako Zleceniobiorca dla firm i instytucji, które otrzymują dofinansowanie na realizację projektów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL) współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Zainteresowany jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca nie jest objęty systemem oświaty zgodnie z ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Zainteresowany nie jest podmiotem, który uzyskał akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Wnioskodawca jako podwykonawca 1 stopnia prowadzi zajęcia () w projekcie (...). Projekt prowadzony jest przez Fundację (), która napisała wniosek o jego dofinansowanie. Projekt w 100% dofinansowany jest ze środków POKL. Uczestniczkami szkoleń są bezrobotne kobiety z terenu województwa (). Po zakończeniu szkolenia część z nich zostanie zakwalifikowana do dofinansowania na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Szkolenie przygotowuje do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Po zakończeniu szkolenia, Zainteresowany każdemu uczestnikowi wydaje zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN. Celem szkolenia jest podniesienie poziomu kompetencji oraz kształtowanie postaw przedsiębiorczych wśród uczestników szkolenia, poprzez przekazywanie wiedzy z zakresu zakładania działalności gospodarczej, podstaw prawnych i form prowadzenia działalności gospodarczej, zasad rachunkowości oraz form opodatkowania. Szkolenie przyczyni się również do poszerzenia wiedzy z zakresu źródeł finansowania, instytucji otoczenia biznesu, marketingu, zarządzania firmą oraz tworzenia biznesplanu. Program szkolenia obejmuje zagadnienia prawne, finansowe, księgowo-podatkowe oraz związane z zarządzaniem, marketingiem, jak również z rejestracją firmy i odpowiada opracowanym przez Departament Rynku Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej modułowym programom szkoleń i standardom kwalifikacji zawodowych dla zawodu kierownik małego przedsiębiorstwa (kod zawodu 131). Po odbyciu szkolenia uczestnik będzie przygotowany do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Ww. usługi nie są usługami, które można zakwalifikować do usług w zakresie kształcenia i wychowania z art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00