Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17.01.2014, sygn. ILPP1/443-925/13-4/AWa, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-925/13-4/AWa

Czy usługi świadczone przez X dla Szpitala, szczegółowo wymienione w punktach 1-4 opisu stanu faktycznego mogą korzystać ze stawki VAT zwolnionej na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: u.p.t.u.)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 9 października 2013 r. (data wpływu 11 października 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 30 grudnia 2013 r. (data wpływu 31 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT usług polegających na wypracowaniu standardów, procedur postępowania, działań i metod podejmowanych w celu udzielania świadczeń opieki medycznej w zakresie ratownictwa medycznego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT usług polegających na wypracowaniu standardów, procedur postepowania, działań i metod podejmowanych w celu udzielania świadczeń opieki medycznej w zakresie ratownictwa medycznego. Pismem z dnia 30 grudnia 2013 r. uzupełniono wniosek o doprecyzowanie przedstawionego stanu faktycznego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka z o.o. X w dniu 8 stycznia 2013 r. zawarła ze Spółką z o.o. Y (dalej: Szpital) umowę na świadczenie usług w zakresie wypracowania standardów, procedur, działań i metod koniecznych dla wypełnienia podstawowych zadań Szpitala w zakresie opieki medycznej, służących zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, w szczególności w zakresie świadczenia medycznych czynności ratunkowych, ich wdrażania oraz nadzoru nad ich prawidłowym stosowaniem przez Szpital. Z przedmiotowej umowy wynika ponadto, że usługi świadczone przez X mają na celu zapewnienie wykonania przez Szpital świadczeń w zakresie opieki medycznej w sposób zapewniający ich odbiorcom korzystanie z nich na najlepszych warunkach oraz osiągnięcie przez Szpital najwyższej jakości oraz jak najlepszych celów terapeutycznych świadczeń opieki medycznej z zakresu ratownictwa. Ponadto wskazać należy, że zgodnie z ustawą o państwowym ratownictwie medycznym Szpital zobowiązany jest do wykonywania i podejmowania czynności zgodnych z wytycznymi ustawy, polegających na udzielaniu pomocy medycznej i ratowaniu osób znajdujących się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00