Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 04.02.2014, sygn. ILPB3/423-533/13-2/PR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-533/13-2/PR
Czy przychód (nadwyżka) powstała w wyniku poniesienia mniejszych wydatków na koszty pośrednie rozliczane ryczałtem (wynikające z niższych cen usług) niż kwota otrzymanej dotacji (9% kosztów bezpośrednich przedstawionych do rozliczenia), pozostająca w Stowarzyszeniu jako środki własne, będzie stanowić dla Stowarzyszenia przychód zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Stowarzyszenia przedstawione we wniosku sygnowanym datą 28 października 2013 r. (data wpływu 4 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.
We wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.
Stowarzyszenie powstało w listopadzie 2011 r. i swoje główne cele statutowe realizuje poprzez m.in. prowadzenie działalności gospodarczej jako osoba prawna w zakresie edukacji i szkoleń, a przeważającą działalnością według PKD jest Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane (8559 B). Zapisy księgowe dokonywane są na podstawie Ksiąg Handlowych w oparciu o ustawę z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. Stowarzyszenie nie jest czynnym podatnikiem VAT. W ramach działalności gospodarczej między innymi realizowane są projekty finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 (EFS POKL). W realizowanych projektach realizowane są szkolenia językowe (czas realizacji projektów to rok 2013, 2014, 2015). Celem szkoleń językowych jest podwyższenie znajomości języków obcych, pewności, płynności i poprawności przy dalszym wzbogaceniu słownictwa oraz doskonalenie umiejętności komunikacyjnych oraz zawodowych. Na realizację tych projektów instytucje pośredniczące przyznają dofinansowanie w formie dotacji rozwojowej w wartości stanowiącej nie więcej niż 100% całkowitych wydatków kwalifikowanych projektu. Finansowanie powyższych projektów odbywa się ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego wypłacanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego (85% kosztów kwalifikowanych) i budżetu państwa (15% kosztów kwalifikowanych). Realizacja projektów nie prowadzi do powstania bądź zwiększenia sprzedaży opodatkowanej zarówno z tytułu dokonania świadczeń na rzecz uczestników projektu, jak również w ramach całej działalności gospodarczej. Uczestnicy projektów nie wnoszą opłat za uczestnictwo w szkoleniu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right