Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15.12.2014, sygn. ITPB1/415-1031/14/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-1031/14/MR

Sprzedaż nieruchomości.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 października 2014 r. (data wpływu 10 października 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 października 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca od 1 października 1996 r. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie handlu detalicznego. Dnia 15 października 2002 r. kupił od Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej lokal użytkowy. W lokalu tym prowadził sklep i w związku z wykorzystywaniem go do prowadzonej działalności wprowadził go do ewidencji środków trwałych i wartość jego była amortyzowana. W lokalu tym prowadził działalność handlową do 31 sierpnia 2006 r., kiedy to w związku ze złym stanem technicznym lokalu musiał zrezygnować z dalszego jego użytkowania. Z tą chwilą wycofał lokal z działalności gospodarczej co odnotował w ewidencji środków trwałych. W tym też terminie zrezygnował ostatecznie z działalności handlowej i kontynuował działalność gospodarczą ale wyłącznie w zakresie wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Powyższe zgłosił do Ewidencji Działalności Gospodarczej 21 sierpnia 2006 r. gdzie zostały odnotowane stosowne zmiany zakresu prowadzenia działalności wykreślając z wpisu S. ... (PKD 52.22.Z) a wpisując jako jedyny przedmiot działalności Wynajem nieruchomości na własny rachunek (PKD 70.20.Z). Niestety z wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej nie wykreślił adresu, pod którym nie prowadził już działalności. Stało się to przez jego niedopatrzenie i brak świadomości błędu. Zakończenie prowadzenia działalności pod adresem T. potwierdza też decyzja Prezydenta Miasta z 10 kwietnia 2007 r. o zmianie decyzji ostatecznej ustalającej podatek od nieruchomości na 2007 r. w której to decyzji obniża się podatek dla budynku po zakończeniu działalności gospodarczej. W kontynuowanej działalności Wnioskodawca nie korzystał z wycofanej z ewidencji środków trwałych nieruchomości, ale niestety ostatnio zorientował się, że w jego wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej Rzeczypospolitej Polskiej nadal jako adres wykonywania działalności jest adres nieruchomości, której nie użytkuje od ponad 8 lat. W dniu 15 września 2014 zmienił wpis usuwając z niego błędny zapis adresu w T.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00