Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14.08.2014, sygn. ITPB2/415-506/14/TJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-506/14/TJ

Opodatkowanie sprzedaży gruntu rolnego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 kwietnia 2014 r. (data wpływu 14 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce i nie prowadzi działalności gospodarczej. Wnioskodawca planuje nabyć udział w gruncie rolnym zabudowanym o powierzchni ok. 166 ha, wchodzący w skład gospodarstwa rolnego. Przedmiotowy grunt nie stanowił, nie stanowi i nie będzie stanowić przedmiotu działalności gospodarczej.

Planowane jest, że grunt jaki nabędzie Wnioskodawca zostanie przeznaczony pod gospodarstwo rolne. W dniu dokonania nabycia nieruchomości będzie miała ona charakter rolny, co zostanie potwierdzone w akcie notarialnym dokumentującym kupno, a więc w wyniku realizacji transakcji kupna gruntu rolnego przez Wnioskodawcę nie utraci on charakteru rolnego.

Jednocześnie Wnioskodawca nie wyklucza, że w przyszłości zakupiony przez niego grunt rolny (o którym mowa powyżej) może następnie sprzedać nawet w okresie krótszym niż 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tego gruntu. Wnioskodawca zakłada przy tym (ze względu na przeznaczenie gruntu pod gospodarstwo rolne), że po nabyciu przez osobę trzecią przedmiotowego gruntu wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego nie utraci on charakteru rolnego, co zostanie potwierdzone w akcie notarialnym dokumentującym sprzedaż. Wnioskodawca wskazuje również, że planowana sprzedaż dotyczyć będzie gruntu rolnego, przedmiotowy grunt będzie stanowił gospodarstwo rolne w rozumieniu odpowiednich przepisów, charakter nieruchomości będzie niewątpliwie rolny, grunt nie będzie zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, a w związku z planowaną sprzedażą grunt nie utraci charakteru rolnego, co zostanie potwierdzone w akcie notarialnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00