Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 03.10.2014, sygn. ITPB2/415-665/14/IL, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-665/14/IL

Czy środki ze sprzedaży lokal. mieszk. stanowiącego majątek odrębny przeznaczone na spłatę kredytów, zaciąg. przez małżonków korzysta ze zwolnienia określ. w art. 21 ust. 1 pkt 131?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 czerwca 2014 r. (data wpływu 3 lipca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku tym został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W 1992 r. Wnioskodawczyni wpłaciła do Spółdzielni Mieszkaniowej wkład mieszkaniowy i otrzymała lokatorskie prawo do mieszkania. Następnie wkład ten przekazała, na drodze cesji, swojemu synowi. Od dnia 24 grudnia 2003 r. Wnioskodawczyni pozostaje w związku małżeńskim, w którym obowiązuje wspólność majątkowa małżeńska. W 2009 r. syn wyjeżdżając z kraju przekazał wyłącznie Wnioskodawczyni również na drodze cesji spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego. Tylko Wnioskodawczyni otrzymała od Spółdzielni lokatorskie prawo do lokalu chociaż w tym czasie była już zamężna. W 2011 r. Wnioskodawczyni zawarła ze Spółdzielnią Mieszkaniową umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia jego własności. Mąż Wnioskodawczyni nie był obecny w trakcie zawierania umowy i nie jest w niej ujęty, ponieważ Spółdzielnia uznała, że ww. lokal jest wyłącznie własnością Wnioskodawczyni, gdyż wkład mieszkaniowy był przekazany tylko jej. Mieszkanie to Wnioskodawczyni sprzedała w 2012 r. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży ww. mieszkania Wnioskodawczyni w całości przeznaczyła na spłatę kredytów zaciągniętych przez nią i jej małżonka na budowę wyłącznie jej domu, stojącego na działce kupionej przed ślubem. Daty zaciągnięcia kredytów, które zostały spłacone ze środków uzyskanych ze sprzedaży ww. mieszkania: Bank PKO 27 lipca 2006 r., BOŚ 23 czerwca 2009 r. Mąż Wnioskodawczyni zwrócił się do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej w ww. sprawie i w interpretacji ITPB2/415-1062a/13/BK otrzymał potwierdzenie, że nie ma on obowiązku uiszczenia podatku od zbycia powyższego lokalu. Wnioskodawczyni uważa, że mieszkanie było wyłącznie jej własnością i mogła środki uzyskane ze sprzedaży w całości przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00