Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 05.08.2014, sygn. ITPB2/415-486/14/IB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-486/14/IB

Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w momencie otrzymania majątku po likwidowanej Spółdzielni lub zbycia go jako wkładu do nowotworzonej spółki z o.o.?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 kwietnia 2014 r. (data wpływu 6 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych podziału majątku likwidowanej spółdzielni oraz wniesienia wkładu do sp. z o.o. - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych podziału majątku likwidowanej spółdzielni oraz wniesienia wkładu do sp. z o.o.

W przedmiotowym wniosku oraz w jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca był członkiem Spółdzielni R. Wobec tego, że Spółdzielnia ta nie jest spółdzielnią pracy, nie może być ona przekształcona wprost w spółkę handlową (art. 203f Prawa Spółdzielczego). Walne Zgromadzenie Członków Spółdzielni podjęło uchwałę w sprawie likwidacji, a następnie uchwałę, na mocy której (na podstawie art. 125 § 5 Prawa Spółdzielczego) majątek po likwidowanej spółdzielni (udziały w gruncie, udziały w ruchomościach, gotówka i wierzytelności) ma być przekazany członkom Spółdzielni, którzy z kolei mają go wnieść do nowotworzonej spółki z o.o. na pokrycie kapitału zakładowego, a w zamian uzyskać udziały w tej spółce. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych i jest jednym z 30 - tu członków Spółdzielni, którzy po otrzymaniu majątku likwidowanej Spółdzielni przekazują ten majątek do nowopowstałej spółki prawa handlowego, by uzyskać w zamian odpowiedni udział w kapitale zakładowym tej spółki. Wnioskodawca w wyniku likwidacji otrzyma część majątku Spółdzielni, która następnie m.in. jako wkład niepieniężny (aport) zostanie przez Niego wniesiona do spółki kapitałowej i w zamian za to otrzyma udziały w tej spółce. Przedmiotem wkładu niepieniężnego wnioskodawcy będzie część przedsiębiorstwa (udział) w rozumieniu art. 55(1) Kodeksu cywilnego. Funduszu udziałowego Spółdzielni nie tworzyły kwoty przekazane w latach 1995-1997 na powiększenie udziałów członkowskich z dochodu uzyskanego przez Spółdzielnię.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00